Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Portugalia. Dzień III

Trzeci dzień w Portugalii to intensywne zwiedzanie i fascynująca lekcja przetrwania pod kierunkiem miejscowych skautów.

 

4 marca 2023

Po śniadaniu międzynarodowa grupa młodzieży i opiekunów przeszła szybki kurs archeologii na terenie miejscowych wykopalisk, gdzie  znajdują się między innymi grobowce z XII wieku. Wykopaliska potwierdzają bogatą historię Lamego.

Kolejna atrakcją był otoczony murami zamek wzniesiony na szczycie wzgórza, skąd roztacza się cudowny widok na miasto i trzy rzeki. Zamek to właściwie wieża, która była zarówno twierdzą, jak i więzieniem.  Na uwagę zasługuje antyczny system gromadzenia wody deszczowej, służący do nawadniania okolicznych pól.

Po zejściu z jednego wzgórza, trzeba było wspiąć się na następne. Tym razem celem było Sanktuarium Matki Bożej z Remedios. By móc je odwiedzić, należało wejść po schodach liczących 686 stopni! Wyrazy uznania! 

Na koniec dnia przyszedł czas na relaks na terenie pobliskiego zespołu parkowo-kościelnego. Rodziny goszczące Polaków i Chorwatów zorganizowały bardzo przyjemny piknik. Zabawie sprzyjała piękna pogoda.

Po pewnym czasie w parku pojawili się niespodziewani goście - drużyna skautów. I wtedy się zaczęło! Prawdziwa lekcja survivalu.

Podzieleni na cztery mieszane grupy, uczestnicy projektu musieli wykazać się pomysłowością i niemałymi umiejętnościami w walce o przetrwanie. Trzeba było na przykład uzdatnić wodę, rozpalić ognisko bez zapałek, zbudować prowizoryczne nosze itd.

Oczywiście nie zabrakło motywów ekologicznych. Na początek należało pozbierać śmieci w parku! Następnie skauci zorganizowali grę TWIST wymagającą odpowiedzi na pytania związane z ochroną środowiska.

W tak zwanym międzyczasie można było pograć w piłkę lub po prostu posiedzieć i pogadać.

Integracja przebiegała prawidłowo, trudno było się rozstać, gdy po 18.00 pojawiły się rodziny, by pozabierać wszystkich na kolację i nocleg.

Jutro kolejny ciekawy dzień!

*

W wyprawie uczestniczą: Zofia Kocewiak, Maja Kołacz, Barbara Werbanowska, Mikołaj Jendrzejczak, Adam Czerwiński, Gabriela Ostrowska, Jan Gałka.

Kadra - p. Magdalena Jendrzejczak (koordynator projektu), p. dyr. Teresa Bogdańska oraz p. Joanna Żołnacz.