Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

2020 Rokiem Jana Pawła II

2020 Rokiem Jana Pawła II

28 grudnia 2019 r. Sejm zdecydował, że rok 2020 będzie Rokiem Świętego Jana Pawła II.

 

Święty Jan Paweł II


"W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” - napisano w dokumencie.

18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu.

„Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” - głosi tekst uchwały."

                                Źródło: www.sejm.gov.pl

 

* * *

W tym miejscu będziemy dokumentować wszelkie działania podjęte przez społeczność szkolną

dla uczczenia pamięci naszego Patrona z okazji 100. rocznicy Jego urodzin.

 

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki gościem naszej szkoły [relacja, zdjęcia].

21 października z wielką radością powitaliśmy w szkolnych murach arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego, osobistego sekretarza Jana Pawła II w latach 1996-2005.

Kim jest abp Mieczysław Mokrzycki?

Relikwie Świętego Jana Pawła II przywiezie do  Belska arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.  Kim jest nasz dostojny gość?

Dziś 42. rocznica wyboru Jana Pawła II

16 października mija 42. rocznica wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. 

XX Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

W tym roku ze względu na obowiązujące rygory sanitarne w pielgrzymce uczestniczyły tylko poczty sztandarowe. Naszą szkołę reprezentowali: p. Edyta Sańpruch, p. Katarzyna Jasińska, p. Renata Włodarska i p. Łukasz Wiśnik.

Relikwie św. Jana Pawła II w Belsku.

Relikwie św. Jana Pawła II znajdą się w belskim kościele już w środę, 21 października. Uroczystego wprowadzenia dokona abp Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz papieski, obecnie metropolita lwowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Dziękujemy, że byliście razem z nami!

Za nami piękny koncert on-line z okazji rocznicy setnych urodzin Papieża Jana Pawła II. W dzień jego narodzin, mimo odległości jaka nas dzieliła, mogliśmy być wszyscy razem. Ta piękna inicjatywa nie powstałaby, gdyby nie szereg ludzi.

"Zdalne" obchody 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II

18 maja 2020 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły. Mieliśmy misternie przygotowany plan obchodów. Musiał on jednak ulec koronawirusowej weryfikacji.

Transmisja Mszy Świętej z kościoła Św. Trójcy w Belsku Dużym

W poniedziałek 18 maja, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, w belskim kościele odbyła się uroczysta Msza Święta,  transmitowana na żywo.

Witraże ze św. Janem Pawłem II

Uczniowie klas szóstych w hołdzie Patronowi Szkoły.

15 lat temu odszedł Jan Paweł II

2 kwietnia mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły.  Wyjątkowo w tym roku nie będziemy wspominać Papieża Polaka razem, z koleżankami i kolegami, z nauczycielami, uroczyście, w pięknej świątecznej oprawie.

„Moje spotkanie z Janem Pawłem II.”

W związku z 100 rocznicą urodzin patrona naszej szkoły,  Jana Pawła II podjęliśmy inicjatywę zorganizowania wystawy i stworzenia księgi pamiątkowej pt. „Moje spotkanie z Janem Pawłem II.”   Zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy Belsk Duży o pomoc w realizacji tego...