Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Jesteś tutaj:
  1. Start

"Dnia Dziecka nie wymyślono po to, by dawać najmłodszym kolejne prezenty, lecz po to, by zwrócić uwagę

na losy milionów dzieci, które nigdy nie dostaną prezentu, nigdy nie będą leczone czy najedzone,

a zamiast do szkoły, pójdą od świtu do nocy pracować - w kopalniach, w fabrykach, na budowach i plantacjach..."

Dzisiaj na tablicy

Dzień Dziecka został zapoczątkowany przez pastora Charlesa Leonarda w Massachusetts, USA. 2 czerwca 1857 roku odprawił on nabożeństwo poświęcone dzieciom. Nazwał je Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie – Dniem Dziecka. Po Światowej Konferencji na Rzecz Dobrobytu Dzieci w 1925 roku ideę pastora rozpropagowano.

W niektórych krajach Dzień Dziecka obchodzi się w innym terminie. Najczęściej jest to 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka 1959 i Konwencji o Prawach Dziecka 1989.

W Wielkiej Brytanii dzieci świętują w drugą niedzielę maja. Ruchomy termin obowiązuje także w Stanach Zjednoczonych (druga niedziela czerwca) czy Australii (pierwsza sobota lipca). We Francji oraz we Włoszech święto dzieci jest połączone ze Świętem Trzech Króli, 6 stycznia. W Niemczech Dzień Dziecka obchodzi się dwukrotnie: 1 czerwca oraz 20 września. 

Niezależnie od daty, istotą święta jest podkreślenie, że wszystkie dzieci mają prawo do miłości, zrozumienia, pożywienia, bezpłatnej edukacji, opieki zdrowotnej i ochrony.  Przypomina o tym Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji, obchodzony 4 czerwca.

Aktualności

Czekając na gości/While waiting for our guests

W sobotę 3 czerwca spodziewamy się wizyty naszych chorwackich i portugalskich przyjaciół, którzy zawitają do Belska w ramach Projektu Erasmus+ "Papier czy plastik..."

Emotkowe Pożeracze Smutków

Dzień Dziecka dopiero w czwartek, ale my już dziś sprawiliśmy trochę radości grupie wspaniałych dzieciaków. Współpraca Samorządu Uczniowskiego, zajęć Laboratoria Przyszłości i Szkolnego Koła Wolontariatu JP2 zaowocowała w tym roku szkolnym niespełna trzydziestoma poduchami...

EGZAMIN - III

25 MAJA 2023. Skromna galeria zdjęć z trzeciego dnia egzaminów. Dziś uczniowie zdawali języki obce nowożytne, w naszej szkole - angielski i rosyjski.

EGZAMIN - II

24 MAJA 2023. Tym razem trochę zdjęć z drugiego dnia egzaminów. Dziś uczniowie zmierzyli się z królową nauk, matematyką.

EGZAMIN - I

23 MAJA 2023. Nasi piękni nastoletni przystąpili dziś do pierwszej części egzaminu ósmoklasisty. Zobaczcie, co działo się przed dziewiątą, zanim jeszcze w salach pojawiły się arkusze egzaminacyjne z języka polskiego.

Co warto wiedzieć o Polsce...

... przed przyjazdem do nas po raz pierwszy. Oto krótka prezentacja, którą przygotowaliśmy specjalnie dla naszych gości z Chorwacji i Portugalii.

W hołdzie Patronowi

22 maja społeczność szkolna uczciła 103. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Uroczysty program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas siódmych oraz przedstawiciele młodszej grupy - dzieci z klas: drugiej i czwartej. 

Nagrody dla laureatów Lingua Plus

W poniedziałek 22 maja miała miejsce skromna uroczystość, podczas której wręczono dyplomy i nagrody laureatom „Olimpiady Wiedzy Archimedes Lingua Plus”.

"Aktywny Samorząd" dla niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu realizuje pilotażowy program "Aktywny samorząd" finansowany ze środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Składanie wniosków o pomoc w ramach tego programu potrwa do 31 sierpnia 2023 r.

Koncert Laureatów XL Małego Konkursu Recytatorskiego

Kamila Wnuk z kl. VIII b  i Antonina Rupiewicz z kl. VII a znalazły się wśród najlepszych recytatorów i reprezentowały powiat grójecki na Koncercie Laureatów XL Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 18 maja w Radomiu.

Konkursy czytelnicze

Kto jest najaktywniejszym czytelnikiem? Kto najlepiej czyta ze zrozumieniem? Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z dwóch konkursów, których wyniki dają nadzieję na to, że czytanie książek pozostanie ważną częścią życia młodych pokoleń.

To również ich planeta! To również ich dom!

Kiedy czytasz tę notatkę, na zniszczonej przez człowieka Ziemi wymiera kolejny gatunek zwierząt i roślin. Jeśli nie chcemy w przyszłości obudzić się osamotnieni na betonowej pustyni, powinniśmy działać już teraz. Klasa 4a zaprasza na wystawę poświęconą zagrożonym gatunkom.

Kolejny sukces Maksymiliana

Maksymilian Jaskólski zajął I miejsce miejsce w V Turnieju Szachowym w Radomiu, organizowanym w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”. 

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. W związku z tym 17 maja 2023 r. klasy drugie uczestniczyły w pszczelarskich warsztatach edukacyjnych.

Kartka dla Patrona

W holu Budynku B, na filarach i schodach, można podziwiać wzruszającą kolekcję urodzinowych kartek i laurek dla Jana Pawła II. Ich autorami są uczniowie klas I-VI.