Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W BELSKU DUŻYM

Tegoroczne, wyjątkowe w swym charakterze obchody Narodowego Święta Niepodległości nasza społeczność szkolna pragnęła uczcić i przeżyć w sposób szczególny. Zobowiązuje nas do tego nie tylko świadomość, że szkoła to instytucja mająca istotny wpływ na wychowanie przyszłych pokoleń dobrych Polaków i obywateli. Również nasz patron, Święty Jan Paweł II przywiązywał w swym nauczaniu wielką wagę do więzi każdego człowieka z narodową tradycją i dziedzictwem kulturowym. Tożsamość narodową i stosunek do niej uznawał bowiem za istotny składnik pozwalający osiągnąć pełnię człowieczeństwa. Uczył, że “Rodzina, naród i ojczyzna pozostają rzeczywistościami nie do zastąpienia”.

      Zgodnie z tym przekonaniem podjęliśmy w tym roku wiele różnorodnych działań mających pomóc naszym uczniom w pełni przeżyć setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

      W dniach 5 i 19 pażdziernika uzdolnieni plastycznie uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w przeprowadzonych pod kierunkiem pani Agnieszki Kazały warsztatach plastycznych. Do udziału w warsztatach zgłosiło się 67 uczniów klas od czwartych do siódmych. Na szklanych talerzach wykonano farbami akrylowymi prace mające symbolizować to wszystko, co kojarzy się dzieciom z naszą ojczyzną-Polską. Uczestnicy wykazali się sporą pomysłowością, której efektem jest kilkadziesiąt różnorodnych, bardzo ciekawych prac plastycznych.  Stworzono z nich wystawę zaprezentowaną gościom szkoły w dniu 9 listopada podczas koncertu “Dla Niepodległej”.  Warsztaty sfinansował pan wójt gminy Belsk , któremu dziękujemy za tę inicjatywę i pomoc w jej realizacji.

      Również 19 października po południu uczniowie i nauczyciele wchodzący w skład szkolnego wolontariatu wraz z przedstawicielami belskiego Klubu Seniora “Relaks” zajęli się przygotowaniem pięknych biało-czerwonych kotylionów do udekorowania wszystkich uczestników i gości gminnych obchodów Święta Niepodległości zaplanowanych na 7 listopada. Dzięki naszym kotylionom udało się pięknie podkreślić wyjątkowy charakter przeżywanej przez nas w tym roku rocznicy.

      31 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w pokazie zatytułowanym “Żywa lekcja historii”. Maluchy z wielkim zainteresowaniem poznawały i oglądały prezentowane im elementy używanej w przeszłości w walce o wolność broni i umundurowania.

      7 listopada Sztandar i delegacja szkoły aktywnie włączyły się w gminne obchody Święta Niepodległości przy kościele w Belsku.  Przedstawiciele szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji ojczyzny. Złożono wiązankę kwiatów  na znajdującym się na cmentarzu przykościelnym  grobie księcia Zdzisława Lubomirskiego – wielkiego męża stanu, członka Rady Regencyjnej, jednego z tych, którzy kładli podwaliny pod dzieło odradzającej się po rozbiorach polskiej państwowości. Byliśmy świadkami odsłonięcia tablic pamiątkowych przy posadzonych obok kościoła dębach pamięci poświęconych księciu Lubomirskiemu i kapelanowi Rodzin Katyńskich, a także patronowi belskiego gimnazjum, księdzu Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu.

        Po przemarszu pod Urząd  Gminy wysłuchaliśmy przemówień okolicznościowych i  byliśmy świadkami wręczenia przez pana wójta Piątkowskiego Medali Pamiątkowych. Jedną z instytucji odznaczonych tym medalem w dowód uznania za zasługi w pracy na rzecz środowiska jest nasza placówka- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Belsku Dużym. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy pokaz musztry paradnej i wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych goszczącej w tym uroczystym dniu w naszej gminie

        8 listopada pod kierunkiem wychowawczyń - pani Haliny Łaski i pani Alicji Makarskiej włączyły się w obchody uroczystości związanych z setną rocznicą niepodległości sześciolatki. Słowami wierszy I piosenek przybliżyły najmłodszym dzieciom karty historii Polski.

          W piątek 9 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji  “Rekord dla Niepodległej” poprzez wspólne śpiewanie  naszego hymnu narodowego “Mazurka Dąbrowskiego”. Już przed godziną jedenastą na nowej hali sportowej zgromadzili się odświętnie na tę okazję ubrani   wszyscy przedstawiciele naszej szkolnej społeczności. Wśród strojów naszych uczniów dominowały barwy narodowe – biel i czerwień. O godzinie 11.11 rozpoczęto pełne zapału  odśpiewywanie czterech zwrotek “Mazurka”, dowodząc przy okazji świetnej znajomości tekstu utworu nawet wśród najmłodszych uczestników spotkania – naszych przedszkolaków. Przedstawiciele społeczności szkolnej oddali cześć spoczywającym na belskim cmentarzu żołnierzom poległym 8 września 1939 w walce z wkraczającymi do Belska wojskami hitlerowskimi. W tym miejscu pamięci narodowej, którym opiekujemy się od wielu lat, zapaliliśmy znicze.

          Na wieczór w piątek  9 listopada zaplanowano koncert pieśni i poezji patriotycznej   zatytułowany “Dla Niepodległej”.  Ku naszej radości dopisali na nim zaproszeni goście - przedstawiciele władz gminy na czele z panem wójtem Władysławem Piątkowskim, przewodniczącym Rady Gminy panem Bogusławem Sikorskim oraz panią sekretarz Urzędu Gminy Renatą Ostatek. Pojawił się także zawsze niezawodny, gdy idzie o życzliwość dla naszych szkolnych przedsięwzięć, ksiądz proboszcz belskiej parafii Jarosław Siuchta. Nie zawiedli również licznie zgromadzeni Rodzice i inni mieszkańcy naszej gminy.

          W dekoracjach sali wyeksponowano narodowe barwy i symbole, zgromadzeni mogli także podziwiać przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli języków obcych różnojęzyczną galerię plakatów ukazujących dzieje narodowej drogi ku niepodległości i postacie tych wielkich Polaków, a zarazem gorących patriotów, którzy się do odzyskania i utrzymania suwerenności kraju na różnych etapach jego ciekawej i trudnej historii przyczynili. Na kolejną “niepodległościową” wystawę składały się prace plastyczne w formie talerzy dekoracyjnych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem instruktorów z GOK- u na specjalnych warsztatach plastycznych. Młodzi  plastycy dowiedli przy tym sporej inwencji artystycznej, która zaowocowała dużą różnorodnością prezentowanych prac.

          Zgromadzonych powitały słowem wprowadzającym pani dyrektor Małgorzata Więckowska i pani wicedyrektor Teresa Bogdańska. Pan wójt wręczył pamiątkowe medale paniom z aktywnie działającej na naszym terenie Fundacji “Pomocna dłoń” -Wandzie Drobiszewskiej, Bożenie Grzejszczyk , Teresie Majdzie, a także właścicielom pałacu w Małej Wsi i przedstawicielom firmy Agrosimex państwu Wiesławie i Leszkowi Barańskim.

          Program koncertu przygotowanego pod kierunkiem polonistki pani Justyny Dąbrowskiej i nauczycielki muzyki pani Hanny Jasińskiej dostarczył publiczności wielu ciekawych wzruszeń. Mogliśmy usłyszeć wykonywane przez chór jak również utalentowanych solistów najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, które towarzyszyły naszej państwowości od zarania jej dziejów  aż po czasy najnowsze -zmagania Solidarności z komunistycznym systemem władzy w II połowie wieku XX. Koncert otworzyła Bogurodzica, zamknęła piosenka “Kocham Cię Polsko”. Silne wrażenie zrobiła na słuchaczach przepięknie, z dużą ekspresją wykonana przez jedną z nauczycielek, panią Monikę Pietrzak piosenka Jacka Kaczmarskiego “Mury”. Konferansjerzy nakreślili krótko genezę wykonywanych utworów. Młodzi recytatorzy dzielnie zmagali się z wymagającym repertuarem pięknej patriotycznej poezji. Przybyli rodzice z całą pewnością mieli powody do dumy z występów swoich utalentowanych pociech.

              Przed rozejściem się gości pożegnano słodkim akcentem – upieczonymi przez nauczycieli babeczkami udekorowanymi biało-czerwoną chorągiewką. Spędziliśmy wspólnie niezapomniany wieczór pełen wzruszeń narodowych i artystycznych.

              Tegoroczne Święto Niepodległości było wyjątkowe i inne niż wszystkie dotychczasowe. Nasza szkoła dołożyła wszelkich starań, aby przeżycia z nim związane zapisały się na trwałe w pamięci uczniów i miały istotny wpływ na ich postawy obywatelskie i patriotyczne. Mamy nadzieję, że postawione cele wychowawcze udało nam się zrealizować, co zaowocuje w przyszłości w życiu naszego małego środowiska, ale też w życiu wszystkich tych środowisk, do których nasi uczniowie jako osoby dorosłe trafią.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Anna Kocewiak