Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Kalendarium

Poniedziałek, 2020-02-24

Imieniny: Boguty, Bogusza

2020 Rokiem Jana Pawła II

2020 Rokiem Jana Pawła II

28 grudnia 2019 r. Sejm zdecydował, że rok 2020 będzie Rokiem Świętego Jana Pawła II.

 

Święty Jan Paweł II


"W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” - napisano w dokumencie.

18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu.

„Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” - głosi tekst uchwały."

                                Źródło: www.sejm.gov.pl

 

* * *

W tym miejscu będziemy dokumentować wszelkie działania podjęte przez społeczność szkolną

dla uczczenia pamięci naszego Patrona z okazji 100. rocznicy Jego urodzin.

 

„Moje spotkanie z Janem Pawłem II.”

W związku z 100 rocznicą urodzin patrona naszej szkoły,  Jana Pawła II podjęliśmy inicjatywę zorganizowania wystawy i stworzenia księgi pamiątkowej pt. „Moje spotkanie z Janem Pawłem II.”   Zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy Belsk Duży o pomoc w realizacji tego...