Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Kalendarium

Poniedziałek, 2020-02-24

Imieniny: Boguty, Bogusza

Gminny Konkurs Recytatorski.

28 stycznia gościliśmy najpiękniej recytujące osoby uczęszczające do szkół podstawowych i przedszkoli w gminie Belsk Duży.  We wszystkich kategoriach wiekowych triumfowały nasze uczennice.

„Poezja jest wtedy,

gdy emocje znajdują swoje myśli,

a myśli znajdują swoje słowa.”

                       Robert Frost

 

             Pod takim hasłem 28 stycznia br. zorganizowany został w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 33 uczestników z przedszkoli i szkół z terenu gminy Belsk Duży. Rywalizowali oni w trzech kategoriach. Pierwszą z nich stanowiły dzieci w wieku pięciu i sześciu lat, czyli przedszkolaki. Drugą uczniowie  klas I – IV, zaś trzecią z kl. V- VIII. Byli to finaliści szkolnych konkursów, słowem najlepsi z najlepszych. Recytowali  wiersze polskich poetów : Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wisławy Szymborskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Danuty Wawiłow i wielu innych bardzo znanych twórców.

            Znajomość tekstu, interpretację i ogólny wyraz artystyczny oceniało jury, w którego skład weszły: p. Ewa Łubińska, przewodnicząca Gminnej Komisji Oświaty, p. Magdalena Walewska- Żółcik, dyrektor miejscowego GZEAS - u, p. Maria Kornaszewska z Biblioteki  w Belsku Dużym, p. Ewa Jakubiak i p. Natalia Łyjak, nauczyciele bibliotekarze z belskiej szkoły.

            Uczestnicy konkursu przenieśli nas w świat widziany  oczyma dziecka i dojrzałego człowieka. Towarzyszyły im duże emocje, ale bez nich nie byłoby poezji i tego typu wrażliwości, którą tylko liryka może wywołać w czytelniku i słuchaczu, aby „język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Ulotność tych chwil sprawia, że pragnie się nieco poezji wprowadzić do prozy życia. I właśnie to w ten szary styczniowy dzień sprawili uczestnicy konkursu.

            Jury wyłoniło dziewięcioro zwycięzców.

 

W kategorii 5- i 6-latków zwyciężyli:

Zuzanna Domasiewicz  z „zerówki” w  Belsku Dużym - I miejsce

Antoni Chróst   z Przedszkola w Rożcach  - II m-ce

Jagoda Kiliańska  z Przedszkola w Lewiczynie  - III m-ce

 

Wśród uczniów kl. I – IV najlepsi byli:

Antonina Rupiewicz z Belska Dużego  - I miejsce

Piotr Łokucijewski z Lewiczyna  -  II m-ce

Jakub Balcerzak z Zaborowa  -  III m- ce

 

W trzeciej kategorii, tj. uczniów kl. V- VIII najwyższe lokaty zajęli:

Hanna Tomasiak z Belska Dużego -  I miejsce

Bartosz Kiljański z Zaborowa   -  II m-ce

Jakub Górzyński z Lewiczyna - III m-ce

           

Zwycięzcy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy i słodycze. Gratulujemy im i życzy dalszych sukcesów. Za rok kolejny konkurs, który być może sprawi, że emocje, myśli i słowa zagoszczą wśród nas.

 

Relacja: Beata Jarząb

Zdjęcia: Justyna Dąbrowska (2-37) i belskduzy24.pl   (1 oraz 38-46)