Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Nasz Patron

"Jan Paweł II - nasz patron"

Patron naszej szkoły to Ojciec Święty

- Słowiański Papież

Wśród dzieci zawsze był uśmiechnięty

Na całym świecie każdy dobrze wie

Jak kiedyś papież nazywał się

Karol Wojtyła, Jan Paweł II

Takim patronem nasza szkoła się chlubi.

Nasza szkoła w 2003 roku przyjęła imię Jana Pawła II. Od tego czasu kultywujemy święta związane z osobą patrona. Pamiętamy o jego urodzinach, imieninach, organizujemy konkursy wiedzy o Ojcu Świętym.

 Każdy uczeń naszej szkoły zna i corocznie utrwala najistotniejsze elementy biografii patrona. Wie, że urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jak sam powiedział w tym mieście wszystko się zaczęło: życie, szkoła, studia i kapłaństwo. Mama Karola Wojtyły- Emilia z Kaczorowskich, pochodziła z biednej rodziny rzemieślniczej, powtarzała często sąsiadom, że jej ukochany syn "Lolek" będzie wielkim człowiekiem. Wojtyłowie żyli bardzo skromnie w dwupokojowym mieszkaniu.

Karol był żywym, pogodnym, wesołym i utalentowanym dzieckiem. Dorastał w bardzo religijnej atmosferze. W szkole okazał się niezwykle zdolnym uczniem w wielu dziedzinach. Lubił sport, szczególnie piłkę nożną. Bardzo kochał góry, piesze wędrówki i górali oraz  jazdę na nartach. Był wyjątkowy, a jednocześnie zwyczajny, jak wszyscy ludzie. Uwielbiał kremówki, o których często wspominał będąc w swoich rodzinnych Wadowicach.

1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Potem wyjechał na studia do Rzymu. Po powrocie do Polski został duszpasterzem w parafii w Niegowici, a potem w Krakowie. W wieku 47 lat otrzymał nominację na kardynała.  Był przyjacielem młodzieży, wybitnym teologiem, znanym w świecie kapłanem. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Od ponad pięciu lat papieżem został nie Włoch, a człowiek innej narodowości. Pełnił swoją posługę wytrwale, z radością i miłością przez prawie 27 lat. Swój pontyfikat polecił opiece Maryi, mówiąc znane słowa " Totus Tuus", czyli cały Twój.

W pełni zdrowym człowiekiem papież był tylko przez 3 lata, ponieważ 13 maja 1981 roku został postrzelony przez zamachowca - Ali Agczę. Umiłowanie bliźniego spowodowało, że bez wahania przebaczył swemu oprawcy.  W czasie swojego pontyfikatu papież odbył mnóstwo pielgrzymek. Spotykał się z młodzieżą i chorymi.

2 kwietnia 2005 roku  po długiej i męczącej chorobie, serce papieża przestało bić. Nasz ukochany Ojciec Święty odszedł do Domu Ojca. Jego następcą został Benedykt XVII, który 1 maja 2011 roku ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie na Placu Świętego Piotra Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego. Przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli w obu uroczystościach, które odbywały się w Rzymie.