W piątek 6 września reprezentacja szkoły wzięła udział w uroczystości na cmentarzu w Belsku Dużym, przy grobie żołnierzy 44 Pułku Piechoty 13 Dywizji Piechoty poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą na początku II wojny światowej, 8 września 1939 r. [akt.]
W mogile spoczywają:
- Strzelec Władysław Dybała
- Strzelec Władysław Goroch
- Emanuel Jakubczak
- Strzelec Jan Machnik
- Strzelec Jan Mokry
- Strzelec Jan Niziołek
- Strzelec Władysław Pajan
- Strzelec Stanisław Staręga
Żołnierskim grobem, odrestaurowanym pięć lat temu, od dawna opiekuje się społeczność naszej szkoły.
W hołdzie bohaterom Września
W piątek 6 września 2024, o godzinie dziesiątej, na cmentarzu parafialnym w Belsku Dużym odbyła się podniosła uroczystość patriotyczna.
Młodzież klas siódmych i ósmych PSP im. Jana Pawła II złożyła hołd ośmiu polskim żołnierzom, którzy 8 września 1939 roku na terenie Belska zginęli w potyczce z Niemcami.
Na belskim cmentarzu znajduje się ich grób odnowiony niedawno, w roku 2019 dzięki staraniu władz naszej gminy.
Oddziały Wehrmachtu w marszu na Warszawę o godzinie 8.45 wkroczyły do Mogielnicy, a o godzinie 10.00 dotarły do Grójca.
W międzyczasie na terenie Belska Dużego wywiązała się krótka, dramatyczna potyczka, w której poległo ośmiu polskich żołnierzy.
Lokalna społeczność i ówczesny proboszcz ksiądz Józef Żółtek dokonali ich pochówku, początkowo w skromnej ziemnej mogile zwieńczonej brzozowym krzyżem.
W latach siedemdziesiątych pomnik nagrobny ufundowali belscy harcerze, którzy zwyczajowo każdego 1 listopada trzymali przy nim wartę honorową.
Pomnik ten z czasem uległ uszkodzeniom i pięć lat temu w trosce o godne upamiętnienie poległych pojawił się nowy.
Na tegorocznej uroczystości obecny był poczet sztandarowy szkoły, belscy harcerze pod wodzą druha harcmistrza Tomasza Fliszkiewicza.
Swą obecnością uświetnił ją wójt gminy Belsk pan Władysław Piątkowski, obecna była równiez pani dyrektor GZEAS-u Maria Walewska- Żółcik oraz dyrektor szkoły pani Teresa Bogdańska i pani wicedyrektor Monika Kapciak. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożono kwiaty i zapalono znicze.
Młodzież zatrzymała się również, celem złożenia hołdu i udokumentowania pamięci środowiska przy grobie zasłużonego przedwojennego kierownika szkoły w Belsku – Jana Kowalczyka, który wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności również dołączył do ofiar polskiego Września 1939.
Świadom, że będzie poszukiwany przez Niemców, którym naraził się, rozbrajając niemieckich żandarmów w roku 1918, a potem jako społecznik i wielki patriota angażując się w przygotowania do plebiscytu na Śląsku, podjął próbę ewakuacji, w trakcie której został potrącony przez niemiecki samochód, co spowodowało jego przedwczesną śmierć.
Pamięć o historii naszej lokalnej społeczności to ważny czynnik wspierający kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych u młodzieży.
W gminie Belsk jest ona pieczołowicie kultywowana.
Oby to zaangażowanie przyniosło pożądane owoce dla przyszłości naszej wspólnej ojczyzny Polski.
Inicjatorką uroczystości była p. Anna Kocewiak.
Za przygotowanie i organizację całego wydarzenia odpowiadali p. Edyta Sańpruch i p. Łukasz Wiśnik.
Poczet Sztandarowy: Jan Gałka, Julia Cąderek, Alicja Franczak.
Werblista: Michał Krawczak.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Justyna Dąbrowska, p. Edyta Kwiatkowska, p. Katarzyna Ludwiczak.
Zdjęcia: p. Edyta Sańpruch.
Więcej zdjęć, autorstwa p. Krzysztofa Kowalskiego, znajdziecie na stronie Urzędu Gminy.