Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym po raz pierwszy wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Święta Kropki. To pozornie zabawne i błaho brzmiące wydarzenie niesie za sobą bardzo ważne i cenne przesłanie. Ale od początku…

 

Wszystko zaczęło się od książki dla dzieci amerykańskiego pisarza Peter H. Reynolds’a. który  w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

Świeżo wybrani opiekunowie Samorządu Uczniowskiego – p. Łukasz Wiśnik, p. Ilona Szymańska i p. Dominika Dudek wyszli więc z inicjatywą, aby również w belskiej podstawówce zaakcentować to ciekawe święto. Zachęcili zarówno uczniów jak i nauczycieli proponując szereg pomysłów na gry, zabawy i działania przybliżające historię małej Vashti i będących pretekstem do mówienia o swoich wyjątkowych talentach.

Tego dnia na korytarzach szkolnych królowały groszki – duże, małe, kolorowe, brokatowe – do wyboru do koloru. W kropki były stroje, dodatki, a nawet kolorowe piegi na policzkach.  Na parterze, tuż obok gazetki ściennej przybliżającej historię święta oraz cytaty motywacyjne, działała szkolna foto budka z nakrapianymi akcesoriami do zabawnych zdjęć. W roli fotografa świetnie spisała się Weronika Sołtysiak, a towarzyszyły jej koleżanki z klasy VIIb – Natalia Mulak, Paulina Gwiazda i Kinga Ostrowska. Najmłodsi milusińscy z naszego przedszkola nie tylko obejrzeli filmik o Vashti, ale też wykonali barwne plamy farbami zgodnie z przesłaniem „zrób znak, a zobaczysz dokąd Cię poprowadzi.” Wykonali także piękne plakaty, otrzymali naklejki z kropką, a nawet dyplomy. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie naszej szkoły oglądali film o Vashti i rozmawiali o swoich talentach. Pojawiły się obrazy na papierowych okrągłych talerzykach, gry komputerowe w kropki na zajęciach komputerowych, ćwiczenia i gry zespołowe z wykorzystaniem dużych i małych piłek na zajęciach wychowania fizycznego, gry planszowe z kropkowymi elementami, twister i wiele wiele innych aktywności. W klasach I-III na zajęciach z wychowawcami i angielskim świetnie sprawdziły się trójwymiarowe kolorowanki „ożywiane” za pomocą aplikacji Quiver. Na języku angielskim, starsi uczniowie poznawali historyjkę „The Dot” w oryginale oraz opowiadali o swoich uzdolnieniach wykorzystując różne konstrukcje gramatyczno-leksykalne.

Jak na pierwszy raz, działo się naprawdę dużo. Jesteśmy przekonani, że tegoroczne obchody to dopiero początek naszej przygody z „Kropką”. Nie tylko zamierzamy świętować co roku, ale także skupić się jeszcze bardziej na wyławianiu różnorodnych talentów drzemiących w  naszych uczniach i budowaniu w nich wiary we własne możliwości. Bo przecież każdy ma talent... i kropka.

 Ilona Szymańska