Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Eko-Szkoła

Jednym z celów naszego projektu "Papier czy plastik?" jest zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników , co wpisuje się w realizację priorytetu horyzontalnego programu: środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatu. 

 

Poszukując partnerów do naszego projektu zwracaliśmy uwagę na zaangażowanie szkoły na rzecz działań ekologicznych.

Nasz chorwacki partner Osnovna škola "Vladimir Nazor" w Komletinci jest doskonałym przykładem,  jako zdobywca wielu nagród za działalność na rzecz ochrony środowiska oraz - wielokrotnie - tytułu  eko-szkoły.

Jakie działania zatem podejmuje szkoła, aby być eko? Czego możemy się od Chorwatów nauczyć i oczywiście zastosować u nas?
 
Prosta i podstawowa rzecz to segregacja śmieci.  W każdej klasie znajdują się różnokolorowe pojemniki na wszelkiego rodzaju odpady.
 
Na korytarzu szkolnym na stałe umieszczono pojemniki na zużyte baterie.
 
Uczniowie szkoły w Komletinci dbają o naszą planetę również poprzez oszczędzanie światła i wody.
 
Przy każdym włączniku elektrycznym jest prośba, aby się zastanowić przed włączeniem światła, pomyśleć, czy jest ono niezbędne.
 
Przy kranach w łazienkach umieszczono tabliczki z informacjami o tym, że woda jest źródłem życia i musimy oszczędzać każdą jej kroplę, nie tylko dla nas, ale też dla przyszłych pokoleń.
 
W każdej sali, a także w pokoju nauczycielskim znajdziemy Eko-Kodeks, w którym zawarte są hasła związane z ochroną ziemi, powietrza, lasów, wody etc.
 
Relacja i zdjęcia: Magdalena Jendrzejczak.