Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Vinkovačke Jeseni

Dzisiaj wyjątkowy dzień! Nasi chorwaccy partnerzy tak zaplanowali nam pobyt, abyśmy mogli zobaczyć Festiwal Folklorystyczny Vinkovačke Jeseni.

VINKOVACKE JESENI

Dzisiaj wyjątkowy dzień! Nasi chorwaccy partnerzy tak zaplanowali nasz pobyt, abyśmy mogli zobaczyć Festiwal Folklorystyczny Vinkovačke Jeseni, jedno z najważniejszych  wydarzeń w tej części Europy, będące hołdem złożonym darom ziemi i ludowym tradycjom, które pozwalają narodom zachować ich niepowtarzalną tożsamość.

Po porannej mszy świętej rozpoczęła się parada, w której uczestniczyli przedstawiciele 69 regionów, wiosek i miast z wielu krajów Półwyspu Bałkańskiego. Ubrani w wyjątkowo pięknie zdobione stroje ludowe, kostiumy z poprzednich stuleci lub historyczne mundury, młodzi i starzy prezentowali piosenki, przyśpiewki, tańce, musztrę wojskową, pokazy zwinności itd. Paradę zakończył przejazd wozów konnych i jeźdźców w strojach regionalnych. Było kolorowo, wesoło i bardzo głośno! Tym razem na szczęście dopisała pogoda.

Również miejscowość Komletinci, gdzie znajduje się nasza partnerska szkoła, ma swój zespół ludowy, który uczestniczył w paradzie. 

Byliśmy pod wrażeniem emocji, jakie towarzyszyły chorwackiej młodzieży, która aktywnie zaangażowała się w festiwal. Widzieliśmy radość dzieci i młodzieży, niektórzy wcale nie ukrywali wzruszenia. Udział w tak ważnym wydarzeniu potraktowali jako zaszczyt, nie obowiązek.

Po obejrzeniu fragmentu parady udaliśmy się na obiad do miejscowej karczmy. Jedliśmy miedzy innymi rosół, choć bardziej przypominał on zupę warzywną z kawałkami kurczaka. Co kraj, to obyczaj!

Wieczorem, po powrocie do Komletinci uczestniczyliśmy w zajęciach sportowo-integracyjnych w sali gimnastycznej "naszej" szkoły. Polacy, Chorwaci i Portugalczycy rywalizowali w zespołach mieszanych.

Przed nami ostatnia noc w gościnnej Chorwacji.

Teresa Bogdańska

Magdalena Jendrzejczak

Edyta Kwiatkowska