Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Wow! Jak pięknie!

Dzisiaj odwiedziliśmy Park Przyrodniczy Kopački Rit, tuż przy granicy z Serbią. Podmokłe, bagienne tereny między modrym Dunajem i Drawą stworzyły enklawę dla kilkuset gatunków ptaków.  Jest to największy park ornitologiczny w Europie.

Płynąc specjalnie przystosowanym do obserwacji przyrody statkiem, podziwialiśmy liczne orły (i ich potężne, półtonowe gniazda), czaple białe i szare,  kormorany czy zimorodki.

Mieliśmy szczęście, ponieważ ze względu na niski stan wód nie było chmar komarów, które zwykle utrudniają życie turystom. Co ciekawe, te krwiożercze:-) owady są tam objęte ochroną (jak wszystkie żyjątka w parku), nie można ich spryskiwać czy zabijać!

Po zakończeniu obserwacji pojechaliśmy do Centrum Edukacyjnego poświęconego faunie i florze parku Kopački Rit. Centrum jest zlokalizowane w zabytkowym pałacyku znanym z częstych pobytów komunistycznego przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito. Jego gośćmi bywali sowiecki przywódca Leonid Breżniew, były prezydent Rumunii Nicolae Ceaușescu, czy lider komunistycznych Węgier Janos Kadar. 

Centrum Edukacyjne imponuje nowoczesnością, mogliśmy na przykład przeprowadzić symulację zmiany koryta rzeki czy śledzić trasy ptaków migrujących.

Po opuszczeniu rezerwatu przyrody udaliśmy się na obiad do miasta Osijek. Potem spacerkiem dotarliśmy do Konkatedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wnętrze świątyni, z pięcioma neogotyckimi ołtarzami, zrobiło na nas ogromne wrażenie. Symbolem miasta stała się licząca 94 metry wysokości dzwonnica z czterema emporami po bokach i bogato zdobionymi oknami.

Niestety, ze względu na kolejną ulewę zrezygnowaliśmy z wizyty w miejscowym ogrodzie zoologicznym i nieco wcześniej wróciliśmy do naszych chorwackich rodzin na przedostatnią noc na wycieczce. 

Teresa Bogdańska

Magdalena Jendrzejczak

Edyta Kwiatkowska