Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Czas warsztatów

16 września, trzeci dzień pobytu w Chorwacji, to czas warsztatów, kolejno "Let's meet Croatia", „Glagolitic script” i "Gardening". 

 

CZAS WARSZTATÓW

Cały poranek wypełniły nam intensywne zajęcia w trzech wymieniających się grupach.

Let's meet Croatia

Podczas pierwszych zajęć koordynowanych przez miejscowego nauczyciela geografii poznawaliśmy kraj naszych gospodarzy. Dzięki ich opowieściom i przy wsparciu materiałów wizualnych odbywaliśmy wirtualne spacery po wielu pięknych zakątkach. Na zakończenie uczniowie musieli napisać pięć zdań o miejscu, które najbardziej chcieliby odwiedzić.

Glagolitic script

Drugi projekt zakładał poznanie głagolicy, najstarszego pisma Słowian, prawdopodobnie dzieła świętych Cyryla i Metodego. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał materiałową torebkę, na której wypisał głagolicą swoje imię. Należało też dokonać tłumaczenia na język angielski kilku napisanych głagolicą sentencji filozofów.

Gardening

W trakcie zajęć uczniowie ozdabiali imionami i symbolami swoich państw doniczki, w których chorwackie dzieci posadzą kwiaty.  Kompozycje kwiatowe w "naszych" doniczkach posłużą do udekorowania ich  szkoły.

Po zakończeniu warsztatów i obiedzie w szkole, udaliśmy się do Vinkovci, najstarszej osady w Europie, gdzie ludzie żyli od ośmiu tysięcy lat. Naszym celem było Muzeum Miejskie, gdzie znajdują się bezcenne zbiory z dziejów osadnictwa, i gdzie poznać można znaczenie Oriona, pierwszego kalendarza indoeuropejskiego.

Po wizycie w muzeum planowaliśmy zabawę podczas słynnego Festiwalu folkloru Vinkovačke Jeseni, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju. Miasto pachnie wtedy tradycyjnymi potrawami, ulicami przemieszczają się taneczne korowody, a na otwartej scenie mają miejsce liczne przedstawienia. Niestety, mieliśmy pecha, gdyż rozpętała się burza i ulewny deszcz zdecydował o naszym wcześniejszym powrocie do miejsc noclegowych.

Zapraszamy na ciąg dalszy już jutro.

Teresa Bogdańska

Magdalena Jendrzejczak

Edyta Kwiatkowska