Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Tajemnice belskiego kolumbarium i kościoła Świętej Trójcy

Spacerując po Belsku w tym czasie zadumy, poszukajcie miejsc, które są świadectwem historii, miejscowej i narodowej, które proszą odwiedzających o modlitwę i wspomnienie.

Tajemnice belskiego kolumbarium i kościoła Świętej Trójcy. 

Spacerując po Belsku poszukajcie miejsc, które są świadectwem historii, przypominają bohaterów, jednocześnie prosząc odwiedzających o modlitwę i wspomnienie. 

Na belskim cmentarzu, naprzeciwko bramy wejściowej znajdują się rzadko spotykane na wiejskich cmentarzach obiekty: kaplica i położone po jej bokach kolumbarium. 

Kaplicę ufundowała mieszkająca w Małej Wsi pani Klementyna Walicka, siostra  pułkownika Jana Kozietulskiego, bohatera spod Samosierry.

Kolumbarium kryje szczątki kilkudziesięciu osób związanych z fundatorami kaplicy. Jeszcze niedawno zniszczone czasem tablice kolumbarium były nieczytelne.

Dzięki determinacji grupy osób na czele z p. Anną Kocewiak, udało się zgromadzić środki finansowe na ich odnowienie.

Dziś są nie tylko świadectwem lokalnych dziejów, ale też zwyczajnie  zachwycają swoim pięknem.

7 lutego 1821 r. w belskim kościele Świetej Trójcy został pochowany pułkownik Jan Kozietulski. Na ścianie po lewej stronie od wejścia do kościoła znajduje się tablica upamiętniająca polskiego bohatera.

Na tyłach kościoła Świetej Trójcy znalazł miejsce wiecznego spoczynku książę Zdzisław Lubomirski herbu Szreniawa bez Krzyża, polityk i działacz społeczny, właściciel Małej Wsi

Tam też spoczywają członkowie rodu Morawskich, m.in. Tadeusz Morawski (1), polityk, poseł na Sejm w II RP, działacz społeczny, propagator spółdzielczości i sadownictwa, a także Kazimierz Morawski, urodzony w Małej Wsi dziennikarz i polityk, poseł na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji.

Wokół kościoła posadzono Dęby Pamięci poświęcone ofiarom zbrodni w Katyniu oraz Janowi Pawłowi II, ks. Zdzisławowi Peszkowskiemu i Zdzisławowi Lubomirskiemu.

Tekst i zdjęcia - Dorota Jaworska

 

 (1) Uczennice PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym, Eliza Olszewska i Weronika Grzyb brały udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Dziewczęta zajęły się postacią Tadeusza Morawskiego.

 

Akcja MEiN "Szkoła Pamięta"