Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Biało-czerwone mogiły na świecie

Niezliczone rzesze polskich emigrantów i uchodźców, których przygarnął życzliwy świat, tysiące polskich żołnierzy, którzy walczyli i ginęli na frontach wszystkich kontynentów... Nie ma cmentarza na naszej planecie, na którym nie znalazłyby się polskie mogiły.

 

tam się kości podniosły

tu pieśń słychać spod ziemi

tam wyrasta krzyż biały

jak bolesny sen czasów

i ramiona brzozowe

do nieba wyciąga

niech się kości utulą

niech ucichnie już pieśń

*

Na zdjęciach w galerii  zobaczycie polskie groby w różnych zakątkach świata.

Nie ma możliwości, by pokazać Wam wszystkie, jest ich tak dużo.

Przykładowo, według danych Polskiej Misji Katolickiej na 1057 cmentarzach w Anglii, Szkocji i Walii spoczywa około 48000 zmarłych z polskimi nazwiskami.

Niektóre mogiły mają charakter symboliczny, gdyż prochy wielu Polaków przeniesiono do Ojczyzny (np. generał Sikorski czy Juliusz Słowacki już dawno spoczęli wśród królów na Wawelu).

Niestety, z wiadomych względów na polskie groby wojenne w Rosji i na Białorusi nie da się na razie pojechać, tym bardziej, że wiele z nich celowo zniszczono lub poważnie uszkodzono. Z kolei liczne cmentarze w Ukrainie uległy częściowej zagładzie wskutek trwających działań wojennych, na przykład wiosną 2022 roku rosyjska bomba spadła na Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie.

*

Pamiętajmy, że z kolei polska ziemia jest miejscem spoczynku wielu obcokrajowców.  Przykładowo Szkoci, Anglicy, Walijczycy, Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy czy Hindusi z powietrznych sił zbrojnych Wspólnoty Brytyjskiej ginęli nad Polską podczas obu wojen światowych i tu zostali pochowani, na cmentarzach wojskowych w Krakowie, Poznaniu i Malborku.

Zwróćcie uwagę, że brytyjskie cmentarze wojenne w Polsce i polskie cmentarze wojenne w Wielkiej Brytanii wyglądają identycznie. Jest to wynikiem międzynarodowych uzgodnień, by bohaterów wojennych uhonorować w ten sam sposób.

*

Stronka, w skromniejszej wersji, została założona w 2021 r. W tym roku została uzupełniona.

Dorota Jaworska

*

Poznaj tajemnice belskiego kolumbarium.