Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Powstańcze reduty

Zapraszamy do galerii zdjęć z wyprawy 8b (6.09.) oraz 7a i 7b (7.09.) szlakiem walk Powstania Listopadowego i jego bohaterów: Konstantego Juliana Ordona, Józefa Longina Sowińskiego i Piotra Jacka Wysockiego... Dostępna jest również relacja autorstwa Zofii Kocewiak.

Relacja z wycieczki klas siódmych.

W piękny pogodny dzień 7 września u schyłku lata uczniowie klasy 7A, 7B oraz klasy 7 i 8 z Zaborową wybrali się na pierwszą i mam nadzieję, że nie ostatnią w tym roku wycieczkę. Tym razem wyruszyliśmy na szlak powstania listopadowego w 190. rocznicę rosyjskiego szturmu na Warszawę 6 i 7 września roku 1831.

W pierwszej kolejności udaliśmy się na redutę numer 56 przy kościele św. Wawrzyńca na Woli. Mieliśmy szczęście i udało nam się wejść do wnętrza kościoła. Podczas spaceru wokół kościoła uczniowie liczyli wbudowane w ściany na pamiątkę rosyjskiego szturmu kule armatnie. Nasi koledzy doliczyli się 43, 44, 45, czy 46 – zdania były podzielone. Niedaleko kościoła zginął generał Józef Longin Sowiński. Na grobie poległych tam 40 polskich żołnierzy zostawiliśmy po sobie ślad – znicz, którzy zapalili uczniowie.

Następnym punktem wycieczki był park imienia Sowińskiego, po którym odbyliśmy krótką przechadzkę. Właśnie w tym parku mogliśmy ujrzeć piękny pomnik generała.

Następnie udaliśmy się na cmentarz ewangelicki, gdzie została pochowana żona generała Katarzyna Sowińska. Tam również zapaliliśmy znicz i ruszyliśmy w dalszą podróż.

Dotarliśmy do reduty, nr 54 zwanej dzięki Mickiewiczowi redutą Ordona, gdzie wsłuchaliśmy się w opowieści naszej nauczycielki od języka polskiego Pani Ani Kocewiak.

Kolejnym punktem wycieczki był Belweder. Budynek oglądaliśmy od frontu, jak również od strony tylnego tarasu wychodzącego na stromą, opadającą w kierunku parku w Łazienkach skarpę. Poznaliśmy historię szturmu spiskowców na Belweder w słynną noc listopadową 29/30 listopada roku 1830. Dowiedzieliśmy się sporo o wielkim księciu Konstantym i jego pięknej żonie - Polce Joannie Grudzińskiej.

Spacer po Łazienkach zakończyliśmy pod Szkołą Podchorążych. Pod pomnikiem Piotra Wysockiego poznaliśmy historię życia tego bohatera narodowego.

W parku było wiele uroczych wiewiórek, które dokarmialiśmy orzeszkami. Mieliśmy także możliwość obejrzeć pałac Na Wodzie z mostu z pomnikiem Sobieskiego - widok był przepiękny.

Ostatnim już punktem wycieczki był grób Piotra Wysockiego w Warce. Wszyscy zapaliliśmy tam po zniczu dla tego wyjątkowego człowieka, który bardzo wiele przeżył. Odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego.

Na tym zakończyła się nasza pierwsza w tym roku wycieczka.

Relacjonowała Zosia Kocewiak, 7b.

*

W roli przewodnika wystąpiła p. Anna Kocewiak.

Zdjęcia kl. 8b (1-88) - Franciszek Słowiński.

Zdjęcia 7ab (89-104) - p. Ewa Augustowska