W październiku podjęto szereg działań mających na celu wspieranie dobrostanu psychicznego uczniów. Szkoła stawia na kształtowanie postaw prospołecznych oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego klimatu.
Podsumowanie działań w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego w szkole
W październiku podjęto szereg działań mających na celu wspieranie dobrostanu psychicznego uczniów, gdyż miesiąc ten jest uznawany miesiącem profilaktyki zdrowia psychicznego.
Szkoła stawia na kształtowanie postaw prospołecznych oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego klimatu.
1. Kształtowanie postaw empatii i szacunku
Zorganizowano akcję „Słowa mają moc”, której celem było zwrócenie uwagi na znaczenie języka w relacjach rówieśniczych. Przygotowane były gazetki, odbył się apel, a uczniowie przygotowywali hasła/zdania promujące kulturę słowa oraz życzliwą komunikację.
Prowadzono rozmowy wychowawcze i zajęcia profilaktyczne dotyczące odpowiedzialności za słowa oraz konsekwencji hejtu i przemocy słownej.
2. Kampania „Stop hejt”
Uczniowie różnych klas wzięli udział w przygotowaniu plakatów pod hasłem „Stop hejt”, które zostały zaprezentowane na drzwiach poszczególnych klas.
Organizowane są lekcje i pogadanki poświęcone tematyce mowy nienawiści, cyberprzemocy i empatii w sieci. Promujemy bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych.
3. Propagowanie dobra i pozytywnych relacji
Realizowano inicjatywę „Dziel się dobrem”, zachęcając uczniów do drobnych gestów życzliwości wobec innych – np. pochwał, pomocy kolegom, dobrych słów.
W klasach pojawiły się „tablice dobrych myśli”, na których uczniowie mogli zamieszczać pozytywne cytaty lub wiadomości wspierające rówieśników.
Organizowano Dzień Dobrego Słowa, w czasie których promowano postawy otwartości i wzajemnego wsparcia. Utworzono sznur pozytywnych komunikatów.
4. Wsparcie emocjonalne i profilaktyka stresu
Odbyły się pogadanki psychologa/pedagoga dotyczące radzenia sobie z emocjami, stresem i budowania poczucia własnej wartości.
Uczniowie mieli możliwość korzystania z indywidualnych konsultacji z psychologiem szkolnym.
Na godzinach wychowawczych podejmowano tematykę zdrowego stylu życia, równowagi i dbałości o relacje społeczne.
Efekty działań
Wzrost świadomości uczniów w zakresie wpływu słów i zachowań na innych.
Zwiększenie empatii i liczby pozytywnych interakcji między rówieśnikami.
Ograniczenie przejawów agresji słownej i hejtu.
Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i integracji w społeczności szkolnej.
Wszystkie te działania świetnie wpisały się również w realizację kampanii społecznej "Słowa mają moc" organizowaną przez FundacjaPozytywni.pl, do której nasza szkoła dołączyła we wrześniu.
Karina Kołdra, Edyta Kwiatkowska, Ilona Szymańska, Katarzyna Jasińska oraz Samorząd Uczniowski
30.10.2025
#profilaktykazdrowiapsychicznego
#FundacjaPozytywni
#kampaniaspołecznaSłowaMająMoc
#szkoladobregoslowa