Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Nasi portugalscy goście

Jak wiecie, w dniach 23 -29 marca 2025 r.  w naszej szkole gościła grupa uczniów ze szkoły Agrupamento de Escolas do Sudeste de Baiao z  Santa Marinha do Zezere w Portugalii w ramach akredytacji programu Erasmus+.

Nasi portugalscy goście

W dniach 23 -29 marca, w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym gościła grupa uczniów ze szkoły Agrupamento de Escolas do Sudeste de Baiao z  Santa Marinha do Zezere w Portugalii w ramach akredytacji programu Erasmus+. Trzech chłopców i cztery dziewczynki w wieku 12-14 lat, pod opieką pani dyrektor oraz nauczycielki języka angielskiego przybyło do Polski, aby obserwować pracę i naukę w szkole, rozwijać swoje kompetencje językowe, budować otwartość i tolerancję na inne kultury europejskie i poznać nasz kraj.

Polska przywitała ich deszczową, chłodną pogodą oraz ciepłym obiadem i gorącymi sercami nauczycieli i rodzin goszczących młodzież. Grafik na pięć dni w naszym kraju zapełniony był po brzegi.  Portugalscy goście mieli możliwość poznać bliżej zarówno dalsze okolice (Kraków, Wieliczka, Warszawa) jak również nasze lokalne perełki kulturowo-przyrodnicze (Grójec, Belsk Duży, Lewiczyn, Mała Wieś, Rezerwat Modrzewina). W rolę lokalnych przewodników i opiekunów wcielili się uczniowie klas szóstych i siódmych, którzy mieli wspaniałą okazję poćwiczyć znajomość języka angielskiego w praktyce.

Belska podstawówka zadbała o możliwość obserwacji i uczestniczenia w różnorodnych zajęciach i aktywnościach. Młodzież z Portugalii brała udział w lekcji informatyki (p.M.Kapciak), przyrody (p.K.Lipińska), plastyki (p.H.Jasińska), chemii (p.B.Hermanowicz), panie nauczycielki obserwowały zajęcia rewalidacji (p.P.Staszewska) oraz wymieniały doświadczenia w rozmowach z dyrekcją szkoły Panią Teresą Bogdańską, Panią Wicedyrektor Moniką Kapciak oraz pedagogiem szkolnym i nauczycielami wspomagającymi proces kształcenia. Ponadto z okazji wizyty zagranicznych gości przygotowano prezentację multimedialną o szkole w Belsku (p.E.Sańpruch), przedstawienie z okazji Dnia Teatru (p.J.Dąbrowska i p.E.Jakubiak) oraz grę terenową, zajęcia sportowe i zajęcia kreatywne z Samorządem Uczniowskim (p.I.Szymańska, p.Ł.Wiśnik, p.E.Jakubiak), a także zwiedzanie okolicy (p.D.Jaworska).

Dzięki współpracy z okolicznymi instytucjami i przedsiębiorstwami portugalska grupa wzięła udział w prelekcji na temat belskiego rezerwatu (Nadleśnictwo Grójec), zabawach integracyjnych przy ognisku (I Szczep Drużyn Harcerskich im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego), zwiedzaniu kościoła parafialnego (Ks. Proboszcz Jarosław Siuchta), zajęciach edukacyjnych w Instytucie Geofizyki w Belsku Dużym oraz spotkaniu i zwiedzaniu fabryki czekoladowych słodkości (Ferrero Polska), a także zajęciach sportowych (GOSiR). Zajęcia W Łazienkach Królewskich dla naszych gości przeprowadziła absolwentka naszej szkoły p.Agata Kostrzewa, obecnie Beliniak. Goście otrzymali także różne gadżety od lokalnych organizacji, m.in. od Nadleśnictwa Grójec i Stowarzyszenia Jabłka Grójeckie. Nad prawidłowym przebiegiem projektu czuwała p.M. Jendrzejczak wspierana przez p.J.Żołnacz.

Nie mniej pracy w mijającym tygodniu mieli rodzice naszych uczniów, którzy zdecydowali się otworzyć swoje domy i serca dla portugalskiej młodzieży. Zadbali o ich komfort, organizowali dodatkowe atrakcje, zapewniali dojazd, przekąski, pamiątki i wszystko to, czego ich goście potrzebowali. Przełamali także bariery językowe i kulturowe będąc żywym dowodem na polską gościnność i bezinteresowną pomoc. Również dla polskich uczniów było to niezapomniane doświadczenie, lekcja tolerancji, języka angielskiego, a czasem także nauka trudnej sztuki kompromisu.

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą i poszerzają horyzonty myślowe. Jak widać, również przyjmowanie zagranicznych gości może być ciekawą alternatywą pozwalającą na poznawanie bogactwa kulturalnego i obyczajowego Europy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak owocnej realizacji projektu i z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania edukacyjno-językowe w PSP im. JPII w Belsku Dużym.

Tekst: Ilona Szymańska, PSP JPII Belsk Duży