Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Spotkanie z Afryką

Pani Agnieszka Błaszczyk gościła w kenijskiej wiosce Ngomeni, gdzie obserwowała funkcjonowanie miejscowej szkoły i życie dzieci. Tam też spotkała się z Mariolą Szydlik, autorką serii książek pt. "Pod niebem Kenii’. 

 

,,Spotkanie z Afryką’’

Afryka – przez lata pozostająca tajemnicą, do dziś, mimo odkryć geograficznych, pobudza wyobraźnię niezwykłymi krajobrazami, unikalnymi gatunkami zwierząt zamieszkujących ten kontynent, a także odmiennością życia w różnych jego krajach. Ten drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi otaczają wody Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego.

Zróżnicowanie Afryki krajobrazowe i kulturowe powoduje, że ta część świata do dzisiaj nazywana jest Czarnym Lądem kryjącym w sobie mnóstwo egzotyki. Przez Afrykę płynie najdłuższa rzeka świata – Nil i znajduje się tu także największy teren pustynny – Sahara.

Niestety, poza egzotycznymi atrakcjami, kraje afrykańskie należą także do najbiedniejszych na świecie, dotkniętych plagami głodu, biedy czy nieuleczalnych chorób, jak malaria i AIDS. Kontynent targany jest konfliktami zbrojnymi, choć w częściach spokojniejszych przyciąga coraz liczniej turystów.

Wśród popularnych i chętnie odwiedzanych krajów afrykańskich znajdują się: Egipt, Tunezja, Maroko, Republika Południowej Afryki, Kenia, Tanzania, Republika Zielonego Przylądka, Botswana, Namibia oraz Seszele. Turystów przyciągają historyczne ślady dawnych cywilizacji znajdujące się m. in. w Afryce Północnej, Etiopii czy Zimbabwe oraz oszałamiające piękno naturalnej flory i fauny chronione obecnie na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Spotkanie z afrykańskimi dziećmi  w wiosce Ngomeni było  niesamowitym przeżyciem nauczycielki Agnieszki Błaszczyk. Podczas tego spotkania mogła ona doświadczyć i starać się zrozumieć potrzeby, z jakimi zmaga się społeczność tej małej miejscowości. Trudności, jakich doświadczają dzieci mieszkające  w Afryce pokazują, że powinniśmy zacząć doceniać dostęp do wody czy edukacji. Pomimo tych ograniczeń afrykańskie dzieci są wdzięczne i potrafią  cieszyć się z małych rzeczy.

Nauczycielka Agnieszka Błaszczyk podczas swojej podróży w głąb Afryki spotkała się również z Mariolą Szydlik, autorką książki  pt. "Pod niebem Kenii’.

Pani Mariola dzieliła się swoimi doświadczeniami i opowiadała o codziennym życiu w Afryce. Podczas tego  spotkania  pozwoliła zrozumieć warunki życia i klimat panujący w tym afrykańskim kraju, ale także ukazała piękno jego natury, w tym roślin i zwierząt. Nie zabrakło również opowieści o wyzwaniach, jakie niesie życie w Kenii, w tym o problemie głodu i trudnościach, z jakimi zmaga się lokalna ludność.

Mariola Szydlik jest kobietą o wielkim sercu. Angażuje się w pomoc dzieciom, które uczą się w szkole wiosce Ngemoni. Podejmuje różne inicjatywy charytatywne mające na celu dożywianie afrykańskich dzieci. Jej zaangażowanie i chęć niesienia pomocy jest godne podziwu i stanowi inspirujący przykład aktywności społecznej na obczyźnie.

Wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Kenii i doświadczeniach pani Marioli Szydlik, polecam odwiedzenie jej bloga pod adresem  https://podniebemkenii.pl/ 

Agnieszka Błaszczyk