W dniach 7-11 października 2024 r. pani dyrektor Teresa Bogdańska i p. Magdalena Jendrzejczak obserwowały pracę portugalskiej szkoły Escola Básica Sudeste de Baião miejscowości Santa Marinha do Zêzere.
Szkoła ta aktywnie bierze udział w programie Erasmus+ oraz w portugalskim programie Eco Schools.
Obserwacja pracy miała na celu poznanie działalności placówki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na działalność ekologiczną.
Nauczycielki odwiedziły wszystkie klasy oraz przedszkole. Zostały zapoznane z programem Eco-Escolas, platformą do pracy z tym programem, a przede wszystkim brały udział w zajęciach eko klubu – przygotowywaniu tabliczek z nazwami drzew, karmników dla ptaków, przygotowaniu i przekazaniu stołówce szkolnej warzyw z ogródka prowadzonego przez uczniów.
Ciekawym wydarzeniem, w którym uczestniczyły nasze nauczycielki było spotkanie dyrektora tamtejszej szkoły, przedstawicielki władz lokalnych, uczniów, rodziców, komendanta straży pożarnej oraz nauczycielek odpowiedzialnych za program Eco-Escolas. Spotkanie to miało na celu zaplanowanie pracy w bieżącym roku szkolnym.
Szczególnie duże wrażenie na naszych nauczycielkach zrobiła ścisła współpraca szkoły ze strażakami. Portugalia, od kilku lat, zmaga się z pożarami. Dwa tygodnie temu, w okolicach szkoły goszczącej, miał miejsce duży pożar.
Współpraca strażaków i szkoły polega na częstych wizytach strażaków i uświadamianiu uczniów o zagrożeniach i możliwościach zapobieganiu pożarów. Nasze nauczycielki uczestniczyły w takim spotkaniu na terenie remizy strażackiej, a następnie wraz z uczniami i strażakami pojechały na miejsce ostatnich pożarów. Były również w lesie dębowym „Carvalhal de Reixela”, który ocalał z ostatnich pożarów. Przedstawicielka władz lokalnych opowiedziała o znaczeniu tego miejsca dla mieszkańców oraz konieczności nasadzeń lasów dębowych, ponieważ dęby są odporne na ogień. Najczęściej palą się eukaliptusy, których jest najwięcej ze względu na to, iż rosną szybko i gospodarze sadzą je wokoło, a następnie sprzedają na drewno.
W programie wizyty było również zwiedzanie miasteczka Amarante, obserwacja wyrobu tradycyjnego ciasta „Bolo de Teixeira” oraz wizyta w klasztorze w Ancede.
Atmosfera w czasie tej wizyty była niesamowita. Nauczyciele chętnie opowiadali o swojej pracy i pytali o pracę naszej szkoły. Liczne rozmowy w pokoju nauczycielskim, w stołówce szkolnej były niezapomnianym doświadczeniem.
Na wiosnę przyszłego roku szkoły portugalska planuje wizytę w naszej szkole.
Trzymajmy kciuki!
Magdalena Jendrzejczak