Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Wrocław- Szklarska Poręba- Praga- Drezno - Wałbrzych

3 czerwca 2024 r. , wczesnym rankiem, uczniowie klas piątych i siódmych wyruszyli na wspólną, tygodniową wycieczkę przez Polskę, Niemcy i Czechy.

Pierwszym punktem programu był Wrocław. Po dotarciu do stolicy Dolnego Śląska ruszyliśmy tropem wrocławskich krasnali. Zwiedziliśmy Stary Rynek- Ratusz, Plac Solny, Ostrów Tumski, Most Piaskowy, Bramę Kluskową. Na rynku Starego Miasta odbywał się właśnie jarmark świętojański. Piękne stoiska, regionalne potrawy przykuły naszą uwagę. Zmęczeni, ale w dobrych nastojach dotarliśmy do miejsca noclegowego „Królowa Karkonoszy”, zakwaterowaliśmy się w swoich pokojach i udaliśmy się na obiadokolację. Ruszyliśmy na spacer po mieście, a wieczorem rozpoczęliśmy integrację.

Cały kolejny dzień spędziliśmy w pięknej, malowniczej Pradze.

Hradczany to najwyżej położona dzielnica stolicy Czech, od której rozpoczęliśmy zwiedzanie. Tam udało nam się zobaczyć zmianę warty przed Zamkiem Królewskim. Schodząc w dół, poprzez Ogrody Senackie i Malą Stranę, dotarliśmy do rzeki Wełtawy, którą podziwialiśmy z Mostu Karola. Pięknym wspomnieniem pozostanie spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta z przepiękną architekturą tamtejszych budowli.

Na koniec prawdziwą ucztą dla ciała okazały się znane na całym świecie czeskie lody i kołacze. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do pensjonatu w Szklarskiej Porębie.

Kolejny dzień był nie mniej imponujący i intensywny. Leżące blisko z granicą Polski Drezno przyciąga do siebie turystów wspaniałymi zabytkami i niesamowitą historią. Mieliśmy okazję tego doświadczyć, gdyż kilka godzin spędziliśmy w stolicy Saksonii i poznawaliśmy atrakcje tego miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Łaby spacerowaliśmy po malowniczej promenadzie zwanej Tarasami Brühla. Tarasy kończą się w okolicach katedry św. Trójcy nazywanej też kościołem dworskim. Pochowano tu mi. króla Polski, Augusta III. Pan przewodnik zwrócił naszą uwagę na duży Plac Teatralny, który zamyka gmach Opery. Najważniejszym budynkiem na tym placu jest jednak pałac Zwinger- perła saksońskiego baroku. Zwiedziliśmy Plac Zamkowy z rezydencją władców Saksonii, obejrzeliśmy jeden z najciekawszych zabytków miasta tzw. " Orszak książęcy"- obraz z podobiznami władców z dynastii Wettynów. To był kolejny dzień pełen wrażeń. Późnym popołudniem wróciliśmy do pensjonatu.

Po dwudniowych wyjazdach zagranicznych przyszedł czas na zwiedzanie naszej pięknej Polski. Czwartego dnia pozostaliśmy w Szklarskiej Porębie, by poznać uroki Gór Izerskich i Karkonoszy. Wędrując wieloma górskimi szlakami, dotarliśmy do Wodospadu Kamieńczyka, następnie weszliśmy na Złoty Widok, skąd podziwialiśmy piękno tutejszej przyrody oraz szczyty, w tym - Szrenicę. Z pewnością warta zobaczenia była skałka - Chybotek, którą najodważniejsi z nas próbowali rozbujać. W drodze powrotnej zobaczyliśmy jeszcze wodospad Szklarki. Piękna słoneczna aura nie opuszczała nas przez cały dzień.

Cześć naszej grupy zażyła jeszcze kąpieli termalnych w Cieplicach.

I choć wydawało się, że jesteśmy bardzo zmęczeni, to nie zrezygnowaliśmy z dyskoteki, w czasie której integrowaliśmy się z rówieśnikami z innych szkół.

No cóż... wszystko, co dobre szybko się kończy. Powoli zaczynaliśmy myśleć o powrocie do domu.

Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy na Zamku Książ w Wałbrzychu. Tak monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest znany nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Poznaliśmy historię arystokratycznego rodu Hochbergów, a zwłaszcza losy księżnej Daisy. Wstąpiliśmy również do Palmiarni z egzotyczną, unikatową roślinnością.

Zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną.

Dziękujemy biuru podróży DarTur- Dariusz Sańpruch za wyjazd zorganizowany na najwyższym poziomie, a naszym opiekunom za to, że czuliśmy się dobrze i bezpiecznie.

To był niezwykle udany wyjazd i na długo go zapamiętamy.

Uczniowie klas: Va, Vb, VIIa, VIIb i opiekunowie: p. Edyta Sańpruch, p. Ewa Augustowska, p. Beata Jarząb, p. Ewa Jakubiak, p. Justyna Dąbrowska.

 

Tony zdjęć znajdziecie >>> na szkolnym Facebooku.