Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Portugalia. Dzień IV i V

Dwa dni na turystycznym szlaku: winnice, parki, lasy i deszczowy rejs po rzece Duero.

 

5 marca 2023

Dzień pod znakiem wina!  Celem wyprawy było malownicze Pinhão w regionie słynącym z uprawy winorośli. Wokół znajdują się najstarsze winnice Portugalii, objęte patronatem UNESCO. 

Miasto wybudowano na różnych wysokościach, co jedynie wpływa na jego atrakcyjność.

Szlak turystyczny, którym podążała grupa, obejmował między innymi wizytę na jednej z najstarszych stacji kolejowych, z błękitnymi malowidłami i mozaikami na ścianach.

Kolejnym punktem programu był rejs po rzece Douro (Duero), umożliwiający podziwianie krajobrazów w jednej z najpiękniejszych dolin Europy.  Niestety, zimno i obfite opady deszczu spowodowały, że grupa musiała skryć się pod daszkiem na statku.

Pogoda uniemożliwiła również spacer po lokalnym parku krajobrazowym. Dobry powód, by tu wrócić!

Resztę dnia młodzież spędziła w domach gospodarzy lub na terenie szkoły, gdzie odbywały się zajęcia sportowe.

 

6 marca 2023

Poniedziałek rozpoczął się od wizyty w Lazarim, królestwie karnawałowych parad etnograficznych (Careto), które są wielowiekową tradycją regionu.

Podczas wizyty w Centro Interpretativo Da Máscara Ibérica (the Interpretive Center of the Iberian Mask) można było zapoznać się z historią karnawałowych tradycji,  poznać proces wytwarzania masek, obejrzeć kolekcje strojów i drewnianych masek, trochę porzeźbić, trochę poprzymierzać.... Odbyła się również projekcja filmu na temat karnawału, wytwarzania strojów z surowców naturalnych (worki jutowe, liście kukurydzy) oraz masek ludzi, zwierząt i istot mitologicznych.

Po lunchu na terenie Colegium przyszedł czas na spacer po parku biologicznym (Biological Park of Serra das Meadas) wysoko w górach, 7 km od Lamego, gdzie można podziwiać między innymi wszystkie gatunki dzikich i udomowionych zwierząt Portugalii.

Przewodnik zasypał grupę ciekawostkami na temat flory i fauny. Mówił między innymi o akcji ratowania gatunków ptaków żyjących w miastach, ich populacja zmniejsza się z powodu zatucia środowiska, inwazji człowieka na tereny lęgowe, ograniczenia dostępu do żywności oraz ... miejskich drapieżników, czyli kotów. W celu zwiększenia liczby ptaków na dużych wysokościach umieszcza się specjalnie wyposażone karmniki, będące poza zasięgiem kotów.

Dzisiejszy wieczór to czas pożegnania z goszczącymi młodzież rodzinami i gospodarzami projektu.

Jutro powrót do domu!

*

W wyprawie uczestniczą: Zofia Kocewiak, Maja Kołacz, Barbara Werbanowska, Mikołaj Jendrzejczak, Adam Czerwiński, Gabriela Ostrowska, Jan Gałka.

Kadra - p. Magdalena Jendrzejczak (koordynator projektu), p. dyr. Teresa Bogdańska oraz p. Joanna Żołnacz.