Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

W Górach Świętokrzyskich

W środę 15 czerwca 2022 r. nasi uczniowie wędrowali po górach, których nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w opactwie na szczycie Łysej Góry. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu MEiN, "Poznaj Polskę".

POZNAJ POLSKĘ - GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W środę, 15 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” . Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Edyta Sańpruch, p. Katarzyna Ludwiczak oraz p. Ewa Jakubiak.

Wizytę w tym regionie rozpoczęliśmy od wizyty w Zagnańsku. Tam pani przewodnik o imieniu Zofia z przejęciem rozpoczęła opowieść o Dębie Bartku - niezaprzeczalnym Królu Puszczy Świętokrzyskiej.

Następnie udaliśmy się do Kielc – stolicy województwa, a dokładnie do rezerwatu geologicznego na Kadzielni, gdzie wysłuchaliśmy wielu informacji dotyczących struktury miejscowych skał oraz mogliśmy je podziwiać pod względem krajoznawczym.

Stamtąd, autokarem przejechaliśmy do Nowej Słupi, gdzie po opłaceniu wstępu do Puszczy Jodłowej (tej samej, którą zachwycał się w swoich powieściach Stefan Żeromski – znakomity polski pisarz), wyruszyliśmy Traktem Królewskim na szczyt Łysej Góry. Po wejściu na wzniesienie, po krótkim odpoczynku, udaliśmy się do muzeum przyrodniczego, gdzie mogliśmy zapoznać się z ciekawymi zbiorami miejscowej fauny i flory.             

Wstąpiliśmy do klasztoru, który nosi miano bazyliki mniejszej. Znajdują się tu relikwie Krzyża Świętego. To dzięki nim przez wieki pielgrzymują tu niezmierzone rzesze wiernych, a obecnie również i wielu turystów. Dopełnieniem naszej obecności w bazylice było zejście do krypt, gdzie znajdują się zmumifikowane szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.                               

Następnie wycieczka skierowała się na Gołoborze, a ściślej rzecz ujmując  -na taras widokowy, usytuowany nad tym rumowiskiem skalnym. Roztacza się stamtąd piękny widok na okolicę.

Zmęczeni, ale zadowoleni i w doskonałych humorach wsiedliśmy do lokalnych pojazdów z napędem elektrycznym, by zjechać w dół do restauracji Jodłowy Dwór, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Przejażdżka okazała się super atrakcją.

Po przerwie obiadowej i krótkim odpoczynku w miejscowości Huta Szklana, udaliśmy się w kierunku  trzech okazałych metalowych krzyży, usytuowanych u podnóża góry. Upamiętniają one pomordowanych na Wschodzie: w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Po chwili zadumy udaliśmy się w dalszą drogę.        

Kolejnym przystankiem była miejscowość Krajno, gdzie znajduje się park rozrywki Sabat. Najpierw udaliśmy się do kina 6D, gdzie obejrzeliśmy dwa filmy, które zrobiły na nas duże wrażenie. A następnie, razem z panią przewodnik, udaliśmy się na spacer w Parku Miniatur. Odwiedziliśmy tam najciekawsze miejsca oraz najbardziej okazałe budowle z całego globu. Był to jednocześnie ostatni punkt naszej wycieczki.

Wycieczka okazała się bardzo udana. Cudowna, słoneczna pogoda, ciekawy, w pełni zrealizowany program, sympatyczna pani przewodnik oraz żądna przygód, wesoła grupa belskich uczniów - to  elementy, które sprawiły, że będziemy ją mile wspominać i rekomendować innym grupom.

Edyta Sańpruch