Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Konkurs pod honorowym patronatem Wojewody Mazowieckiego

W lutym nasza szkoła wzięła udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę profilaktyczno- edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz zagospodarowania czasu wolnego podczas tegorocznych ferii zimowych. Patronat honorowy nad konkursem objął Wojewoda Mazowiecki p. Zdzisław Sipiera.

Jury oceniało dopasowanie propozycji do oczekiwań młodych ludzi, promowanie zdrowego wolnego od uzależnień, agresji i przemocy stylu życia, jak również uniwersalność i innowacyjność podejmowanych działań. 5.03.2018r w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu. Nasza szkoła znalazła się wśród 20 zauważonych placówek zdobywając 13punktów na 20 możliwych. Podczas ogłoszenia wyników obecni byli min: Mazowiecki Wicekurator Oświaty p. Andrzej Sosnowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. W Radomiu inspektor Marek Świszcz oraz Wojewoda Mazowiecki p.  Zdzisław Sipiera. Naszą szkołę reprezentowały panie: Edyta Kwiatkowska i Katarzyna Lipińska. Konkurs zorganizowali: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. W Radomiu, Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, Mazowiecki Kurator Oświaty i Wojewoda Mazowiecki. Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z realizacji tej inicjatywy podczas tegorocznych ferii zimowych.

W ramach ograniczenia demoralizacji wśród osób małoletnich oraz promowania zdrowego stylu życia podczas tegorocznych ferii zimowych odbyły się:

- prelekcja dla uczniów klas IV-VII na temat Cyberprzemocy i sposobów jej zapobiegania

- prelekcja dla uczniów klas IV-VII na temat zasad prawidłowego odżywiania się według obowiązującej piramidy żywienia

- wspólne przygotowanie i zjedzenie drugiego śniadania w szkole

- zajęcia sportowe- zabawy ruchowe przy muzyce, rozgrywki halowej piłki nożnej, unihokeja, tenisa stołowego oraz zajęcia na pływalni

- prelekcja dla uczniów klas IV-VII na temat wpływu aktywności fizycznej na rozwój organizmu człowieka

Wśród tegorocznych inicjatyw profilaktycznych i promujących bezpieczeństwo znalazły się:

- kampania tematyczna przeprowadzona przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z Grójca dotycząca bezpieczeństwa podczas ferii zimowych (  „Nie dla czadu”, „Bezpieczna ewakuacja”, „Postępowanie podczas pożarów”)

 - praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy

- prelekcja na temat zagrożeń związanych z Cyberprzemocą i bezpieczeństwem w sieci

- konkurs plastyczny o tematyce zdrowotno- profilaktycznej ( klasy IV-V „Recepta na zdrowie”, klasy VI-VII „Nie popadaj w sieć nałogów”)

- przedstawienie zasad prawidłowego odżywiania się i zdrowego stylu życia

- zajęcia sportowe na sali gimnastycznej w szkole i na pływalni

- zajęcia robotyki

Przedstawione wyżej inicjatywy realizowano podczas tegorocznych ferii zimowych w dniach 16-17.01.2018r. w ramach akcji „Ferie zdrowo i sportowo”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV-VII i I-III.

Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z Grójca- kapitan Michał Kołacz i starszy strażak Grzegorz Wojciechowski - przeprowadzili kampanię tematyczną na temat bezpiecznych ferii. Strażacy poruszyli następujące tematy: „Nie dla czadu”, „Bezpieczna ewakuacja”, „Postępowanie podczas pożarów” oraz „Zasady udzielania pierwszej pomocy”. W swoim wystąpieniu  wykorzystali prezentację multimedialną, filmy oraz strażackie rekwizyty min. czujnik tlenku węgla i maski przeciwpożarowe. Prezentując zasady udzielania pierwszej pomocy wykorzystali fantoma oraz defibrylator AED. W tej części uczniowie ćwiczyli resuscytację krążeniowo- oddechową oraz posługiwanie się defibrylatorem. Zajęcia te cieszyły się wśród uczestników spotkania dużym zainteresowaniem i wzbudzały wiele pozytywnych emocji.

Psycholog szkolny p. Karina Kołdra przeprowadziła prelekcję na temat cyberprzemocy i uzależnień od komputera. Uczniowie oglądali slajdy prezentacji multimedialnej, wyrażali swoje opinie podczas prelekcji i dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Dzieci otrzymały od prowadzącej wskazówki co robić i gdzie zwrócić się o pomoc, gdy doświadczą cyberprzemocy. Psycholog wykorzystała informacje ze strony internetowej WWW.dzieckowsieci.pl.

 

Na zapleczu sportowym sali gimnastycznej stworzony został kącik zdrowego odżywiania się i aktywnego trybu życia. W tej części uczennice klas siódmych pod okiem nauczycielki biologii p. Katarzyny Lipińskiej przygotowały i przedstawiły młodszym koleżankom i kolegom ciekawą prelekcję na temat zdrowego odżywiania się i wpływu związków odżywczych na organizm człowieka. Dziewczęta zadbały o sugestywne plakaty związane z aktywnością fizyczną i piramidą żywienia. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele prowadzący zajęcia zjedli  drugie śniadanie, które wcześniej wspólnie przygotowali. Wśród propozycji znalazły się: zdrowe przekąski, sałatki warzywne i owocowe oraz koktajle na bazie jogurtów naturalnych i owoców. W tej części rozstrzygnięto konkurs plastyczny o tematyce zdrowotno- profilaktycznej dla dwóch grup wiekowych- klasy IV-V „Recepta na zdrowie” i klasy VI-VII „Nie popadaj w sieć nałogów”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetce w kąciku zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej. Celem tej części zajęć profilaktyczno- prozdrowotnych było kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia, zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej diety, propagowanie zdrowego stylu życia oraz wdrażanie uczniów do samodzielnego poszukiwania i prezentowania informacji o charakterze prozdrowotnym.

 

Zajęcia sportowe uczniowie rozpoczęli rozgrzewką przy muzyce. Następnie odbyły się rozgrywki sportowe w dwóch grupach wiekowych- klasy IV-V i klasy VI-VII. Prowadzili je nauczyciele wychowania fizycznego: p. Edyta Kwiatkowska i p. Łukasz Wiśnik. Zawody sportowe przeprowadzone w czasie akcji „Ferie Zdrowo i Sportowo” propagowały aktywną, ciekawą i wartościową formę spędzenia wolnego czasu.  Uczniowie mieli możliwość uświadomienia sobie potrzeby prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia poprzez „zdrowe współzawodnictwo”. Zrealizowane zajęcia sportowe przede wszystkim pozytywnie wpłynęły na wszechstronny rozwój organizmu uczestników. Uczniowie doskonalili elementy techniczne i taktyczne z poszczególnych dyscyplin sportowych. Zajęcia umożliwiły również uczniom przyjęcie postawy kibica sportowego oraz obserwację zasad fair play podczas gry i kibicowania. Cała akcja pozytywnie zainspirowała i zmotywowała uczniów do podnoszenia swoich umiejętności i rozwijania pasji sportowych.  Ponadto płaszczyzna sportowa bardzo korzystnie wpłynęła na wzajemną integrację i pogłębienie szkolnych przyjaźni. Dzięki zajęciom na pływalni dzieci miały doskonałą możliwość do swobodnej formy aktywnego wypoczynku, pomagającej utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Zajęcia te wyzwoliły nie tylko naturalną potrzebę ruchu, ale pozwoliły im na kreowanie samodzielnej aktywności ruchowej. Dzieci kształtowały zarówno cechy motoryczne jak i osobowościowe. Wszystkie ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób  przyniosły wiele radości i pozytywnych emocji, a samodzielne pływanie podkreślało osobistą satysfakcję oraz determinowało wiarę we własne siły i możliwości. Dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie uczniowie angażowali praktycznie wszystkie mięśnie - pływanie i różnorodne zabawy wodne oraz aqua aerobic spełniło również rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną. Najmłodsi uczestnicy ferii w szkole- uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach z robotyki prowadzonych przez firmę Lingostar, gdzie rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną, kreatywność i pomysłowość. Dzięki ich pracy powstały ciekawe budowle przestrzenne, które cieszyły najmłodszych i instruktorów.

 

Wszyscy uczestnicy akcji „Ferie zdrowo i sportowo” otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Radę Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej w Belsku Dużym.

 

E.Kwiatkowska, K.Lipińska, K.Kołdra, Ł.Wiśnik, M.Kapciak