Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Kazimierz Pułaski - bohater dwóch narodów.

Wycieczka klas szóstych do Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Kochany i ceniony w Stanach Zjednoczonych, mniej popularny w Polsce. Nieustraszony obrońca Jasnej Góry, bohater konfederacji barskiej, po nieudanej próbie porwania króla Stanisława persona non grata w Europie.

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron, nasz ziomek z pobliskiej Warki, niechciany w Polsce znalazł schronienie w dalekiej Ameryce, gdzie rozpoczął służbę wojskową u boku Jerzego Waszyngtona. Tam stworzył miejscową kawalerię i jako generał stanął na jej czele. Zginął w wieku 34 lat w efekcie ran odniesionych podczas bitwy pod Savannah w stanie Georgia, gdzie walczył o niepodległość swej drugiej ojczyzny.

Pośmiertne losy Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych to historia wypełniona m. in. dowodami wdzięczności i uznania w formie niezliczonych miejsc i obiektów nazwanych jego imieniem. Dziesięć lat temu dostąpił wielkiego zaszczytu, decyzją ówczesnego prezydenta i Kongresu zyskując tytuł Honorowego Obywatela USA.  W każdą rocznicę urodzin i śmierci Pułaskiego organizowane są uliczne parady dla uczczenia jego pamięci. Podczas ostatniej kampanii prezydenskiej w USA, gdy Donald Trump nawoływał do przegonienia imigrantów i uchodźców, protestujący Amerykanie przypominali mu właśnie o Pułaskim, uchodźcy, który zginął za ich wolność.

W ramach realizacji projektu English Planet Club klasy szóste udały się do Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, by 240 lat po jego śmierci bliżej poznać niezłomnego kawalerzystę, bohatera dwóch narodów.

Podzieleni na grupy zwiedziliśmy przepiękny, niedawno odrestaurowany dworek, w którym mieści się Muzeum, oraz uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych amerykańskim losom Pułaskiego. Mieliśmy szczęście, ponieważ kilka dni przed naszym przyjazdem w gmachu obok Muzeum otwartą niezwykłą, bardzo bogatą wystawę czasową pod tytułem „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA”. Część zajęć warsztatowych przeprowadzono właśnie tam, wokół potężnej, zbudowanej z jasnego drewna mapy Stanów Zjednoczonych wypełniającej wnętrze gmachu, pokazujacej lokalizacje pamiątek po Pułaskim.   Amerykańskie pomniki Pułaskiego są nie tylko hołdem oddanym polskiemu żołnierzowi, ale stanowią też świadectwo czasów i przypominają wielonarodowe społeczności, które je fundowały i budowały, często kosztem wyrzeczeń. Przy okazji przeszliśmy też szybki kurs "architektury pomnikowej". 

Na zakończenie, wykorzystując dobrą pogodę, udaliśmy się na spacer po otulonym złotymi liśćmi parku (świeżo po rewitalizacji) oraz po ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej prowadzącej przez wielokolorowy las do spokojnej tego dnia Pilicy.

W naszej wyprawie uczestniczyła grupa 44 uczennic i uczniów klas 6a, 6b i 6c pod opieką p. Justyny Dąbrowskiej, p. Beaty Jarząb i p. Doroty Jaworskiej.

 

Relacja i zdjęcia 1-255 - Dorota Jaworska.

Pozostałe zdjęcia - Justyna Dąbrowska.

*

WIRTUALNY PRZEWODNIK - POKAŻ RODZINIE, ZABIERZ BLISKICH DO WARKI

*

Wystawa czasowa „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA" będzie czynna do końca lutego, zachęcamy do jej odwiedzenia.