Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Gminny Konkurs Ortograficzny

    Organizatorem tegorocznego gminnego  konkursu ortograficznego  w kategorii klas V – VII  była PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie.  Po zmaganiach szkolnych do etapu gminnego zakwalifikowały się z naszej szkoły  trzy osoby:  ubiegłoroczny mistrz ortografii Kamil Kaniewski – ucz. Kl. V oraz dwie uczennice z klas siódmych : Natalia Kowalska  i Eliza Olszewska .

  Uczniowie rozwiązywali  test ortograficzny, sprawdzający przede wszystkim w praktyce ich wiedzę z zakresu zasad ortografii i interpunkcji polskiej. Zmierzyli się również z dyktandem autorstwa  Pani Luizy Wójcik nauczycielki szkoły w Zaborowie, którego treść zachęcała do jesiennego ,,pofantazjowania sobie pomiędzy okładkami niecodziennych opowieści”. Trudne dyktando było dla nich nie lada wyzwaniem, ale też okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Na pewno zapamiętają sobie nasi uczniowie odmianę nazwy miejscowości  ,,Zaborów”, która przysporzyła im nie lada problemu w rozwiązywanym teście ortograficznym.

  Najlepiej poradził sobie w tych zmaganiach Kamil Kaniewski, który zajął III miejsce  z wyni- kiem 140,5 pkt. na 150 możliwych do zdobycia. Możemy być również dumni z wyniku Natalki – 139 pkt. oraz Elizy - 134,5.

   W czasie konkursu panowała miła i serdeczna atmosfera. Organizatorzy zapewnili słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 Każdy konkurs ortograficzny to  świetna okazja do rozbudzania zainteresowań dzieci pięknem naszego ojczystego języka oraz podniesienia poziomu kompetencji ortograficznych uczniów. Dlatego też warto przemyśleć  jakże wymowne  motto tegorocznego konkursu:

,,Są słowa mieniące się pełnią barw i działające jak słota jesienna. Słowa ,,ortografia” czy ,,pisownia” nie budzą nastrojów podniosłych, można by ich barwę emocjonalną zestawić z dokuczliwością uwierania buta. A jednak w odczuciu społecznym błąd ortograficzny traktowany jest jako oznaka braku elementarnej kultury, gorzej niż np. pomyłka w mnożeniu czy pomieszanie ważnych nazwisk lub dat historycznych.”

                                                                            Jan Tokarski, Traktat o ortografii polskiej

Uczniom gratulujemy sukcesów!

Iwona Lewandowska