Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Tydzień Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ustanowione przez UNESCO coroczne święto obchodzone 21 lutego. Święto ma służyć promocji języka ojczystego. Dlatego w dniach 18-22 lutego nasza szkoła celebrowała Tydzień Języka Ojczystego.

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.

                                               F. K. Dmochowski

 

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
            Dlatego w dniach 18-22 lutego obchodzony był w naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego. Celem obchodów było promowanie świadomego posługiwania się poprawnym, pięknym językiem polskim w mowie i w piśmie. Uczniowie klas V pod kierunkiem wychowawczyń postanowili uczcić to święto poprzez szereg działań, w których bądź sami wzięli udział, bądź też zaangażowali kolegów i koleżanki z innych klas. Inicjatywę wsparła świetlica oraz biblioteka szkolna.
            Zaproponowane przez organizatorów działania nie mogły rozpocząć się lepiej. Obchody Dnia Języka Ojczystego zainaugurował szkolny etap konkursu recytatorskiego, podczas którego uczniowie klas V – VIII wykazali się wrażliwością na piękno mowy polskiej i kulturą słowa.
            Kolejno odbyły się rozgrywki ortograficzne na sali gimnastycznej, w czasie których zawodnicy musieli zmierzyć się z „biegającym dyktandem”. I tu poza umiejętnościami polonistycznymi liczyła się również sprawność fizyczna. Ostatecznie najlepszy okazał się duet w składzie: Julia Kocewiak i Weronika Bibrowska z klasy V b. Nietypowa lekcja ortografii dostarczyła uczniom dużej dawki pozytywnej energii.
            Specjalnie na tę okoliczność uczniowie klasy V c pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali miniaturę teatralną pt:  Demeter i Kora.  Piękne stroje, barwna dekoracja i gra aktorska przeniosły widzów w mitologiczny świat. Spektakl robił wrażenie… Artyści deklamowali  role z dbałością o swój piękny język ojczysty.
            Poza tym organizatorzy Tygodnia Języka Polskiego zaoferowali uczniom i nauczycielom zabawy z językiem polski. Podczas przerw śródlekcyjnych, w świetlicy szkolnej, miały miejsce quizy, krzyżówki, kalambury oraz gry i zabawy językowe. Uczniowie i nauczyciele mogli się zmierzyć z łamańcami językowymi - wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.
            Dodatkowo uczniowie wybranych klas zmierzyli się z konkursem językowym: Czy znasz język ojczysty? W świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia z cyklu Czytanie na dywanie, w ramach których starsi koledzy czytali młodszym fragmenty książki Grzegorza Kasdepke Co to znaczy?
            W czasie lekcji języka polskiego, czy godzin wychowawczych uczniowie obejrzeli krótki film: A jak mówi się u ciebie? zwracający uwagę na różnorodność i bogactwo językowe charakteryzujące polską mowę. Dzieci z klas młodszych rozwiązywały multimedialny test poprawnej polszczyzny, a w świetlicy szkolnej projektowały i własnoręcznie wykonywały zakładki do książek. Świetlica zaoferowała także swoim podopiecznym zajęcia pt: W klubie małego poety, które sprzyjały twórczości dzieci. 

Powyższe działania zostały wzbogacone o gazetki ścienne, które przyozdobiły korytarze szkolne, sale lekcyjne, bibliotekę i świetlicę.

Powyższe działania uczciły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole dni  te upłynęły pod znakiem troski i dbałości o język polski. Pamiętajmy, że należy dbać o niego cały rok, a  nie „tylko od święta”. 

Tydzień Języka Ojczystego okazał się wartościową inicjatywą, zaangażował wielu uczniów do działania, pogłębił refleksję i umiejętności językowe.

Dziękujemy nauczycielom świetlicy oraz biblioteki za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, a wszystkim nauczycielom za przeprowadzone działania.

 

Organizatorzy:

Iwona Lewandowska
Beata Jarząb
Justyna Dąbrowska
Uczniowie klas piątych