Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Historia i tradycje szkoły

Historia szkoły podstawowej w Belsku Dużym sięga XVIII wieku. Pierwsza drewniana szkoła posiadała cztery sale lekcyjne i jednego nauczyciela. Budynek spłonął w 1824 roku, a na jego miejsce postawiono nowy murowany obiekt. Budynek A szkoły podstawowej oddano do użytku w 1958 roku. Zachował się on do dnia dzisiejszego. Przez długie lata zmieniał się jego wygląd. Prowadzono w nim prace rozbudowujące i naprawcze. Pod koniec lat sześćdziesiątych zbudowano kompleks boisk przyszkolnych, a na początku lat osiemdziesiątych dobudowano drugie piętro. W 2019 roku wskutek reformy edukacji i w konsekwencji likwidacji miejscowego gimnazjum, szkoła powiekszyła się o przestronny budynek, boisko z bieżną i przyległą do niego halę.

                                            

Szkoła w latach 1826 -1930                                                           Szkoła w latach 1958-1959               

Po przejęciu prowadzenia szkół przez gminy w belskiej podstawówce wiele się zmieniło- wymieniono wszystkie okna, odnowiono elewację szkoły, zbudowano dużą salę gimnastyczną, wymieniono centralne ogrzewanie i zmodernizowano kotłownię. Zmienił się również wygląd szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych. Dzisiaj Publiczna Szkoła Podstawowa w Belsku Dużym jest nowoczesną, estetyczną i dobrze wyposażoną w pomoce naukowe placówką oświatową.

   

Publiczną Szkoła Podstawową w Belsku Dużym na przestrzeni lat kierowali liczni dyrektorzy. Wśród nich byli między innymi: p. Stanisław Ławnicki, p. Helena Ławniczek, p. Janina Grzejszczyk. Obecnie to emerytowani nauczyciele. Dziś są mile widzianymi gośćmi naszej placówki. Swoją obecnością zaszczycają społeczność szkolną podczas ważnych uroczystości i imprez szkolnych.

Od 1999 roku Publiczną Szkoła Podstawową kieruje p. Małgorzata Więckowska- wcześniej wicedyrektor. Osoba w pełni oddana swojej pracy zarówno uczniom jak i nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Jako dyrektor z wielką starannością dba o kultywowanie tradycji naszej szkoły. Troszczy się o swoich podopiecznych i kadrę. Współpracuje z Urzędem Gminy w Belsku Dużym, Parafią i środowiskiem lokalnym. Wraz z rodzicami uczniów podejmuje wiele cennych inicjatyw na rzecz naszej placówki. Podejmuje liczne wyzwania, które przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu nauczania w szkole, poprawy warunków lokalowych i estetyki sal prawie 60 letniego budynku. Jako dyrektor dba o wszechstronny rozwój uczniów zatrudniając wykwalifikowaną kadrę i specjalistów- logopedę, pedagoga, psychologa. Najważniejszym momentem w karierze p. dyrektor Małgorzaty Więckowskiej był rok 2003, gdy zintegrowała środowisko szkolne i społeczność lokalną, a następnie doprowadziła do nadania szkole imienia- Wielkiego Polaka, niekwestionowanego autorytetu moralnego- dziś Świętego Jana Pawła II. Od tego momentu pani dyrektor oraz wszyscy nauczyciele naszej szkoły starają się, aby wychowywaniu dzieci przyświecały zasady wyznawane przez Patrona naszej placówki. Uczeń w naszej szkole jest podmiotem. Staramy się otoczyć go jak najlepszą opieką. Dbamy o to, aby nasi podopieczni czuli się bezpiecznie. Uczymy empatii, wrażliwości, tolerancji, zrozumienia i otwartości na drugiego człowieka. Staramy się stawiać Janowi Pawłowi II „żywe pomniki”- uczestniczymy w akcjach charytatywnych, pomagamy dzieciom niepełnosprawnym, potrzebującym rodzinom oraz zwierzętom. W swojej codziennej pracy staramy się „… znaleźć źródło i iść pod prąd…”. Dbamy i kultywujemy tradycje szkoły. Corocznie organizujemy obchody Święta Szkoły, bierzemy udział w konkursach związanych z osobą Patrona, uczestniczymy w corocznym zjeździe szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Organizujemy Wigilię szkolną, Dzień Seniora, Dzień Rodziny i uroczystości patriotyczne. Współpracujemy z rodzicami naszych podopiecznych i dajemy radość dziadkom uczniów i im samym.

W 2010 roku wychodząc naprzeciw realnym potrzebom środowiska lokalnego p. dyrektor Małgorzata Więckowska podjęła się kolejnego ważnego przedsięwzięcia- utworzyła oddziały przedszkolne. W tym zakresie współpracowała z organem prowadzącym, rodzicami i nauczycielami. Mimo trudnych warunków lokalowych zadanie doprowadziła do końca,  tworząc trzy grupy w systemie dziewięciogodzinnym oraz dwie grupy obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.

*

Przez ponad 150 lat belska szkoła miała tylko jednego nauczyciela.

Od momentu stworzenia drugiego etatu nauczycielskiego jej kierownikiem został Jan Kowalczyk.

Długoletnimi kierownikami lub dyrektorami szkoły byli: Wacław Woźniak, Stanisław Ławnicki, Małgorzata Więckowska.

Kierowali nią także: Jan Wiśniewski. Ludwika Woźniak, Helena Ławniczek, Jerzy Majewski, Janina Grzejszczyk, Artur Moskal, Janina Pawełek.

Od 2019 r. dyrektorem szkoły jest Teresa Bogdańska.

*

Szkoła zmienia się.

 Z pamiętnika dyrektor Więckowskiej, która prze 20 lat pełniła funkcję dyrektora szkoły (3 lata jako wice-dyrektor i 17 jako dyrektor);

-stworzono oddziały przedszkolne przy Publicznej Szkole Podstawowe (dokonując przebudowy i odpowiedniego wyposażenia),

-stworzono pracownię komputerową,

-multimedialne centrum w bibliotece szkolnej,

-utworzono gabinety logopedy i pedagoga,

-zaczęto wyposażać placówkę w nowoczesny sprzęt multimedialny, tablice interaktywne, projektory,

-stworzono plac zabaw,

-wybudowano boisko wielofunkcyjne,

-utworzono sale korekcyjną,

- poza tym dokonywano wielu zmian, aby w szkole wszyscy czuli się dobrze…

 

I tak jest nadal.

Dyrektor Teresa Bogdańska czuwa i podejmuje wszechstronne działania, aby szkoła szanowała historię, jednocześnie była otwarta na świat.

Po reformie oświaty i likwidacji gimnazjum stworzono Salę Pamięci dla historii oświaty w Belsku.

Organizujemy wyjazdy w ramach Erasmusa.

Odpowiedni klimat sprzyja wszechstronnemu rozwojowi nowych pokoleń.