Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Kompleks budynków przy ulicy Szkolnej 3 w Belsku Dużym, kryje w swoich murach wieloletnią tradycję, niezliczone historie sukcesów i porażek oraz nieustannie rozniecany zapał młodych umysłów do zdobywania wiedzy. Wystarczy przekroczyć próg tej szkoły, aby poczuć na własnej skórze panującą tu wyjątkowo sympatyczną atmosferę. Ponad trzystu uczniów, ponad trzydziestu nauczycieli, dyrekcja, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz liczni przyjaciele szkoły tworzą ten niepowtarzalny klimat już od wielu lat.

Tej nietuzinkowej placówce przyświeca idea wspaniałego patrona,  Jana Pawła II –

„Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.”

Dyrekcji i nauczycielom w ich pracy pedagogiczno- wychowawczej towarzyszą słowa:

„Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”

Alfabet naszej szkoły

A jak Aktywność uczniów i nauczycieli, która przejawia się na wielu płaszczyznach. Aktywne uczestnictwo w zajęciach, aktywny udział w kulturalno-rozrywkowym życiu szkoły, a nawet „Aktywna Edukacja”, czyli projekt, w jakim nasza szkoła brała udział w roku szkolnym 2014/2015. Głównym celem programu było wyposażenie dyrektorów szkół i nauczycieli w wiedzę i umiejętności niezbędne do stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej ( TIK ) w pracy z uczniami.

B jak Boisko szkolne, na którym nasi podopieczni rozwijają swoje talenty sportowe zdobywając liczne nagrody i bijąc życiowe rekordy. Ten profesjonalny obiekt sportowy został oddany do użytku dwa lata temu. Wraz z placem zabaw i szkolnym podwórkiem tworzy przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla naszych uczniów.  

C jak Codzienny trud i czas poświęcany na przezwyciężanie słabości i podejmowanie nowych wyzwań. To cenne godziny spędzone na zajęciach kół zainteresowań, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i wyrównawczych, zajęć sportowych, chóru, koła teatralnego, szachach i innych oferowanych przez szkołę.

D jak Dydaktyczne pomoce, wspomagające rozwój uczniów. Dysponujemy między innymi: multimedialną pracownią językową, pracownią komputerową, salą zabaw dla najmłodszych dzieci, salami wyposażonymi w zestaw komputerowy z tablicą interaktywną lub projektorem, programami multimedialnymi. 

E jak Energia, która rozpiera naszych wychowanków. Widoczna jest na korytarzach w czasie przerw, na boisku szkolnym, w autobusie, w trakcie szkolnych występów, zabaw tanecznych, ale i w trakcie zajęć lekcyjnych. Dziecięca energia - zaraźliwa, radosna i świeża.

F jak Fascynacja tym, co robimy. Zdecydowana większość naszych nauczycieli i pracowników szkoły traktuje szkołę, jako swój drugi dom. Tu realizujemy nasze plany, marzenia. Tu każdego dnia ofiarowujemy to, co w nas najlepsze naszym dzieciom.

G jak Gościnność, którą dostrzec można bez trudu, tym bardziej pamiętając, że rok szkolny 2015/2016 jest rokiem otwartej szkoły. Gościmy, więc w naszych murach rodziców i dziadków naszych uczniów, przedstawicieli władz i kościoła, absolwentów, specjalistów różnych dziedzin, stowarzyszenia, a nawet gwiazdy szklanego ekranu.

H jak Historia sięgająca 18 wieku, kiedy to w Belsku powstał pierwszy budynek, w którym odbywały się zajęcia dydaktyczne. Obecny budynek szkoły powstał w 1958 roku.

I jak Innowacje Pedagogiczne realizowane w naszej szkole. Aktualnie mamy na swoim koncie dwie innowacje związane z nauką języków obcych – angielskiego i rosyjskiego. Pierwsza z nich to „My adventures with… (Moje przygody z…).” Druga dotyczy języka rosyjskiego. Działania te podnoszą efektywność pracy naszej szkoły i zachęcają naszych uczniów do zdobywania wiedzy na wiele sposobów.

J jak Jan Paweł II, który jest patronem naszej szkoły od 2003 roku. Był to dzień szczególny dla całej społeczności szkolnej. Dzięki temu wydarzeniu szkoła uzyskała indywidualną tożsamość, która wyróżnia ją spośród innych szkół. Staramy się, aby cała społeczność szkolna czerpała z nauki Papieża Polaka poprzez obchodzenie rocznic i świąt związanych z patronem, uczestnictwo w konkursach, a przede wszystkim w trakcie codziennego trudu zdobywania wiedzy. 

K jak Kreatywność uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. To wszystkie ciekawe pomysły rodzące się czasem w najmniej oczekiwanych momentach. To szalone Groty Strachów w trakcie zabaw andrzejkowych, pełne emocji szkolne wydanie programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, to Zakręcona Akcja, która co roku bije swój własny rekord w ilości zebranych nakrętek, to współpraca z zagranicznymi szkołami, to szkolny teledysk do piosenki „Happy”, to ciekawe gazetki, zadania w „Matematycznej Lidze”, wybory Sportowca Roku, Szkolna Kasa Oszczędnościowa i wiele, wiele innych.

L jak Losy Absolwentów naszej szkoły, którym przypatrujemy się z zaciekawieniem. Co roku badamy wyniki z danego przedmiotu naszych absolwentów. Kibicujemy ich dalszym sukcesom i obserwujemy jak rozwijają swoje talenty, często odkryte właśnie w szkole podstawowej.

M jak Monitorowanie własnych działań. Współpracujemy ze sobą w ramach zespołu nauczycieli, analizujemy wyniki sprawdzianów zewnętrznych (Meritum,  CKE), przeprowadzamy własne diagnozy opanowania umiejętności, stosujemy elementy oceniania rozwojowego.

N jak Nauczyciele uczący w naszej szkole. Wykazują się oni wysokim profesjonalizm, nieustannie doskonalą swój warsztat pracy i podnoszą kwalifikacje zawodowe, dzielą się zdobytą widzą i doświadczeniem oraz służą sobie pomocą w różnych sytuacjach.

O jak Organ prowadzący, na którego wsparcie zawsze możemy liczyć. Lokalne władze zawsze przychylnie odnoszą się do naszych próśb i sugestii, dzięki czemu podnosi się jakość edukacyjna naszej placówki.

P jak Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych, które funkcjonują przy naszej szkole od 2009 roku. Jest to przyjazny i bezpieczny azyl dla naszych najmłodszych milusińskich. Pod troskliwą opieką swoich „cioć” maluchy rozwijają się wspaniale i przygotowują  do roli ucznia naszej szkoły.

R jak Rodzice, którzy wspierają naszą szkołę. Bez ich współpracy i zrozumienia efekty naszej pracy nie byłyby tak spektakularne. Większość rodziców bardzo chętnie podejmuje działania służące rozwojowi naszej placówki często poświęcając swój prywatny czas i angażując się w życie szkoły.

S jak Sukcesy, których mamy bez liku. Wielu naszych uczniów bierze udział w szkolnych i pozaszkolnych konkursach. Odnoszą zwycięstwa w konkursach plastycznych, muzycznych, szachowych, ortograficznych, przyrodniczych, matematycznych i zawodach sportowych.

T jak Tradycje kultywowane w naszej szkole, a tych mamy wiele. Nasza szkoła jest niewątpliwie lokalnym centrum kulturalnym. Od lat obchodzimy takie święta jak Dzień Edukacji Narodowej połączony z Pasowaniem na Ucznia i Świętem Szkoły, Dzień Jabłuszka, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Dzień Wiosny, Andrzejki, Bal Karnawałowy, Walentynki, Przedstawienia Teatralne, Dzień Kobiet, Dzień Języków Obcych, Dzień Ziemi i wiele, wiele innych.

U jak Uczniowie, bez których nasza szkoła nie miałaby racji bytu. Młodzi, chłonni, różni, ciekawi, spontaniczni, wymagający, zmienni, lubiący wyzwania.

W jak Wiarygodność tego, co robimy. Szkoła została poddana ewaluacji zewnętrznej w roku szkolnym 2014/2015. We wszystkich trzech badanych obszarach otrzymaliśmy wynik wysoki. Wielokrotnie docierają do nas pozytywne opinie rodziców czy gości odwiedzających naszą szkołę. Każde „dzień dobry” usłyszane na ulicy od absolwentów naszej szkoły, każdy uśmiech naszego ucznia, każda łza wzruszenia uroniona podczas uroczystości szkolnych

Z jak Zadania na przyszłość, jakie stawiamy sobie i naszym uczniom. Zadania, dzięki którym nasza placówka będzie się prężnie rozwijała i szła z duchem czasu. Bo przecież jak mawiał nasz patron Jan Paweł II  - "Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro.