Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Kalendarium

Wtorek, 2020-02-25

Imieniny: Almy, Cezarego

Wycieczka klas trzecich – Dolny Śląsk

W dniach 6-10 maja 2019 r.  uczniowie klas trzecich odbyli niezapomnianą wycieczkę po Dolnym Śląsku. Uczyli się samodzielności, czynnego wypoczynku, rozwijali swoje zainteresowania historyczne, przyrodnicze i sprawność ruchową.

Pierwszym punktem wycieczki było krótkie czuwanie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz spacer z przewodnikiem, w czasie którego uczniowie podziwiali wiele dzieł sztuki, najczęściej sakralnej oraz poznali historię oblężenia podczas najazdu szwedzkiego. Następnie przejazd do Kudowy Zdroju, zakwaterowanie, obiadokolacja i spacer po Parku Zdrojowym – bogactwie ciekawej roślinności, pomników, pijalnia wód leczniczych oraz plac zabaw.

Kolejne atrakcje, to historia Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i zajęcia edukacyjne - czerpanie papieru, a także słuchanie koncertu w Dworku Fryderyka Chopina. W dzielnicy Kudowy Zdroju – Czermnej, w Kaplicy Czaszek ( której wnętrze kryje ok. 3 tys. czaszek  i ludzkich kości) uczniowie wysłuchali historii jej powstania. Na Szlaku Ginących Zawodów, poznali tajniki  kowalstwa, garncarstwa, tkactwa, piekarstwa i wykonali naczynie z gliny. Tutaj podziwiali różne gatunki zwierząt i zagrali wyczekiwany mecz piłki nożnej, następnie posilili się samodzielnie upieczoną kiełbaską  i popili ciepłą herbatą.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyło się odkrywanie tajemnic Podziemnego Miasta w Osówce, a następnie zajęcia  w Zamku Książ w Wałbrzychu – trzeciego, co do wielkości w Polsce. Tu dzieci obejrzały krótki film wykonany z „lotu ptaka” oraz poznały historie i legendy związane z tym miejscem.

Wspinaczka na najwyższy szczyt Gór Stołowych- Szczeliniec Wielki, była nie lada wyzwaniem dla wszystkich. Pomimo deszczowej pogody wszyscy dotarli na miejsce, by móc podziwiać panoramę Sudetów.  Wieczorem obiadokolacja i kolejny upragniony mecz dla sportowców, a dla smakoszy zimnych deserów,  spacer po najlepsze lody Dolnego Śląska.

Uczniowie byli w bazylice w Wambierzycach oraz korzystali ze smaków wód leczniczych w Polanicy Zdroju. W drodze powrotnej zwiedzili Zamek w Mosznej. Jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej.

W godzinach wieczornych w piątek, ze śpiewem wszyscy, szczęśliwie dotarli do Belska Dużego.

Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń. Ten wspólny wyjazd będą pamiętali długo.

Organizatorki