Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Kalendarium

Piątek, 2019-05-24

Imieniny: Joanny, Zdenka

Pancake Day

Angielskim odpowiednikiem Tłustego Czwartku jest wtorkowy Dzień Naleśnika (Pancake Day, Shrove Tuesday), obchodzony w przeddzień Środy Popielcowej (Ash Wednesday), rozpoczynającej czterdziestodniowy Wielki Post (Lent). 

Tego dnia na ulicach wielu miast organizowane są 'biegi z patelniami' (pancake race). Wieść niesie, że zwyczaj ten zapoczątkowała 600 lat temu pewna pobożna dama z miasta Olney.  Nie chcąc spóźnić się do spowiedzi,  w pośpiechu wyszła z domu i pobiegła do kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Od 1445 roku w Olney odbywają się wyścigi, w których mogą brać udział wyłącznie pełnoletnie kobiety.

https://www.youtube.com/watch?v=USJPkSG77Bk

W innych miastach z naleśnikami biegają dosłownie wszyscy, wliczając rodzinę królewską, parlamentarzystów i kościelnych dostojników, dzieci i staruszków.  Aby zwyciężyć w 'biegu z patelnią' trzeba wykazać się precyzją w podrzucaniu naleśników oraz umiejętnościami sprinterskimi.  Uliczne biegi zwykle zamieniają się w trwający wiele godzin festiwal radości. Anglicy po prostu świetnie się bawią.

https://www.youtube.com/watch?v=LzmA-mQo0Fs

*

Przepisy

https://www.youtube.com/watch?v=XDSDaFhOuo4

https://www.youtube.com/watch?v=soByLvI6SSY

*
W tym roku Dzień Naleśnika został należycie (pysznie) uczczony 5 marca na lekcjach języka angielskiego w klasach IVb, IVc, Va, Vb oraz VIa.   Galeria poniżej.